Puchar Davisa. Polacy na musiku, debel nie dał punktu

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Sytuacja Polaków w Kluż-Napoce nie jest najlepsza. Debel Łukasz Kubot i Marcin Matkowski przegrał 5:7, 6:4 i 3:6 z Florinem Mergeą i Horią Tecau. Zwycięstwo nad Rumunią mogą nam dać tylko dwie wygrane singlistów.

Nikt nie miał wątpliwości, że tym razem debel wcale nie musi dać nam przewagi nad rywalami. Reprezentacja Rumunii też dysponuje bardzo mocną parą. Wobec teoretycznej przewagi Mariusa Copila nad naszą pierwszą rakietą, Hubertem Hurkaczem, sukces Kubota i Matkowskiego miał być kluczem do zwycięstwa. Niestety, tak się nie stało. Górą byli gospodarze.

Przez trzy sety obie pary toczyły wyrównaną walkę. W pierwszym secie decydował ostatni, dwunasty gem. Przy setbolu pomylił się Matkowski, który krzyknął do Kubota "aut", ale piłka niestety spadła w korcie. Tak przegraliśmy partię. W drugiej było już znacznie lepiej. Nasz duet wypracował przewagę podwójnego przełamania, dwukrotnie wykorzystując słabszą dyspozycję – i psychiczną, i serwisową – Mergei. Rumuni zmniejszyli stratę, ale tylko do jednego breaka. Polacy wygrali 6:4.

Trzeciego seta ustawił słabszy początek. Nasi reprezentanci przegrali trzy pierwsze gemy. Nie wykorzystali dwóch break pointów na 1:2, później nie zamienili na przełamanie szansy przy 1:3. W gemie lacostowskim, ponownie przy serwisie Mergei, Kubot z Matkowskim w końcu odłamali. Niestety, za chwilę ponownie stracili serwis, a przełamanie Tecaua było dziś niewykonalne.

Po trzech meczach Poalcy przegrywają z Rumunami 1-2. W kolejnym pojedynku Hubert Hurkacz skrzyżuje rakiety z Mariusem Copilem. Jeśli wygra, o zwycięstwie będzie decydować potyczka Kamila Majchrzaka z Adrianem Ungurem.

Rumunia – Polska 1:2
Florin Mergea/Horia Tecau – Marcin Matkowski/Łukasz Kubot 7:5, 4:6, 6:3
Adrian Ungur – Hubert Hurkacz 6:7(3), 5:7
Marius Copil – Kamil Majchrzak 6:2, 6:4