Puchar Davisa. Porażka obrońców tytułu

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Rosja pokonała Chorwację, Kanada wygrała z Włochami, a Belgia okazała się lepsza od Kolumbii w pierwszym dniu finałowej rywalizacji o Puchar Davisa. Obrońcy tytułu nie stracili jednak jeszcze szans na końcowe zwycięstwo w imprezie.

Tegoroczne rozgrywki drużynowe mężczyzn odbywają się w zmienionej formie. O końcowe zwycięstwo walczy osiemnaście zespołów podzielonych na sześć grup. Pierwszego dnia rywalizacji w Caja Magica do rywalizacji stanęli m.in. broniący tytułu Chorwaci, osłabieni nieobecnością Marina Czilicia. Wykorzystali to Rosjanie, którzy pewnie wygrali 3-0.

Ze zmiennym szczęściem walczyli w poniedziałek ćwierćfinaliści ubiegłorocznej edycji. Reprezentacja Belgii już po meczach singlowych zapewniła sobie zwycięstwo nad drużyną Kolumbii. Steve Darcis pokonał w dwóch setach Santiago Giraldo, z kolei David Goffin wygrał 3:6, 6:3, 6:3 z Danielem Elahim Galanem. Honorowy punkt drużyna z Ameryki Południowej zdobyła w deblu.

Z kolei od porażki zaczęli rywalizację Włosi, którzy przed rokiem przegrali w 1/4 finału z finalistami z Francji. W pierwszym meczu tegorocznego finału tenisiści z południa Europy zmierzyli się z reprezentacją Kanady. Kanadyjczycy, choć osłabieni absencją Milosa Raonicia, wygrali 2-1. Losy spotkania rozstrzygnęli już w meczach singlowych Vasek Pospisil i Denis Shapovalov. Szczególnie zacięty był ten drugi pojedynek, w którym urodzony w Tel Awiwie 20-latek w trzech setach zakończonych tie-breakami pokonał Matteo Berrettiniego.


Wyniki

Pierwszy dzień turnieju finałowego Pucharu Davisa

Grupa B

Chorwacja – Rosja 0:3

Borna Gojo – Andriej Rublow 3:6, 3:6

Borna Czorić – Karen Chaczanow 7:6(4), 4:6, 4:6

I. Dodig, N. Mektić – K. Chaczanow, A. Rublow 6:7(3), 4:6

Grupa F

Włochy – Kanada 1:2

Fabio Fognini – Vasek Pospisil 6:7(5), 5:7

Matteo Berrettini – Denis Shapovalov 6:7(5), 7:6(5), 6:7(5)

M. Berrettini, F. Fognini – V. Pospisil, D. Shapovalov 6:2, 3:6, 6:3

Grupa  D

Belgia – Kolumbia 2:1

Steve Darcis – Santiago Giraldo 6:3, 6:2

David Goffin – Daniel Elahi Galan 3:6, 6:3, 6:3

S. Gille, J. Vliegen – J.S. Cabal, R. Farah 7:6(5), 4:6, 6:7(3)