Puchar Davisa. Sensacja sezonu!? Schwartzman przegrał z juniorem

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Daniił Ostapenkow – warto zanotować to nazwisko! 18-letni Białorusin właśnie pokonał 6:4, 6:3 Diego Schwartzmana i sprawił jedną z największych niespodzianek w sezonie. Trudno w to uwierzyć, ale był to dopiero drugi mecz nastolatka w zawodowym tenisie. Publiczność w Buenos Aires przecierała oczy ze zdziwienia. 

Szybko, łatwo i przyjemnie – tak od strony faworyta miał przebiegać pojedynek z szerzej dotąd nieznanym białoruskim juniorem. Rozważanie innych scenariuszy miało w sobie coś z szaleństwa. Wszystko przemawiało bowiem za Schwartzmanem. 29-latek doznał jednak w rodzinnym mieście druzgocącej porażki.

Zazwyczaj rozśpiewana argentyńska publiczność tym razem cichła na długie minuty. ,,El Peque”, jak nazywają swojego idola, grał koszmarnie. Być może nie ugrałby nawet gema w drugim secie, gdyby nie miał za sobą tysięcy kibiców. Ci mieli tak mało powodów do radości, że od pewnego momentu zaczęli wiwatować po zepsutych pierwszych podaniach Ostapenkowa. Białorusin, być może lekko speszony, co w pełni zrozumiałe, bo wcześniej jego mecze oglądali tylko trenerzy i najbliżsi, popełnił kilka błędów i nie wykorzystał trzech okazji na 5:0.

Schwartzman podreperował dorobek gemowy, ale strata wciąż była duża. Jego pasywna postawa dodatkowo utrudniała zadanie. Argentyńczyk w całym meczu popisał się tylko jednym uderzeniem kończącym. Na drugie polował przy piłce meczowej, lecz był przy tym tak bojaźliwy i przestraszony zaglądającą głęboko w oczy porażką, że piłka po woleju wylądowała na aucie.

Po tym zagraniu Schwartzman nic więcej nie mógł już zrobić. Wspomnienia z tego spotkania będą zapewne jeszcze długo do niego wracać w nocnych koszmarach. Na niewiele zda się pewnie wygrana całej reprezentacji. Argentyna wciąż pozostaje bowiem wyraźnym faworytem w starciu z Białorusią. Niezależnie od dalszych losów rywalizacji wszyscy na pewno zapamiętają porażkę 15. zawodnika na świecie z 18-latkiem bez ani jednego punktu w rankingu.

Ostapenkow do tej pory skupiał się na występach w juniorskich turniejach. W zeszły miesiącu dotarł nawet do finału prestiżowej imprezy (Grade 1) w Serbii, gdzie w finale uległ naszemu Olafowi Pieczkowskiemu.

Przeciwko zawodowcom grał do tej pory tylko w Pucharze Davisa. W debiucie ugrał dwa gemy z Dominikiem Koepferem, a dziś znajdzie się na ustach całego tenisowego świata.

 


Wyniki

Daniił Ostapenkow (Białoruś) – Diego Schwartzman (Argentyna) 6:4, 6:3