Puchar Davisa. Szwedzi i Chorwaci wygrali do zera

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Rozpoczęły się finały tegorocznego Pucharu Davisa. W czwartek odbyły się trzy mecze i nie zabrakło niespodzianek. Szwedzi i Chorwaci byli niepokonani przeciwko Kanadyjczykom i Australijczykom. Nieco problemów mieli Francuzi przeciwko Czechom.

W Madrycie w ramach grupy B rywalizowali w czwartek Kanadyjczycy i Szwedzi. Reprezentacja z Ameryki Północnej przybyła na te rozgrywki w mocno osłabionym składzie. I tamtejsze rezerwy nie zdołały stawić czoła tenisistom ze Skandynawii. W pierwszym meczu Elias Ymer pewnie pokonał Stevena Diaza. Później jego brat Mikael miał niewiele więcej problemów w starciu z Vaskiem Pospisilem. Najtrudniejszy dla Szwedów okazał się debel, lecz i tu Andre Goransson i Robert Lindstedt poradzili sobie bez straty seta.

Ciekawiej było w Innsbrucku, gdzie w grupie D rywalizowali Francuzi i Czesi. Wszystko za sprawą niespodzianki w pierwszym meczu. Tomas Machac w dwóch setach poradził sobie z Richardem Gasquetem. W bardzo ciekawym meczu Adriana Mannarino z Jirim Veselym lepiej zaczął reprezentant Czech, wygrywając pierwszego seta w tiebreaku. Francuz potrafił jednak odwrócić losy spotkania i doprowadzić do wyrównania. Dzięki temu Pierre Hugues-Herbert i Nicholas Mahut mogli ostatecznie przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Trójkolorowych. Nie przyszło im to jednak tak łatwo, jak można się było spodziewać. Tomas Machac i Jiri Lehecka potrafili urwać utytułowanym rywalom pierwszą partię.

W Turynie odbył się mecz grupy D między Chorwatami, a Australijczykami. Sensacyjny był jego początek. Występujący we Włoszech pod nieobecność bardziej znanych rodaków Borna Gojo w dwóch setach rozprawił się z Alexeiem Popyrinem. Alex de Minaur nie był w stanie uratować sytuacji dla swojej reprezentacji w starciu z Marinem Cziliciem. Choć próbował. Mimo wyraźnej porażki w pierwszej partii potrafił doprowadzić do wyrównania. Ostatecznie jednak doświadczenie Chorwata wzięło górę. W deblu Nikola Mektić i Mate Pavić przypieczętowali triumf ekipy z Bałkanów z łatwością pokonując de Minaura i Johna Peersa.


Wyniki

Finały Puchar Davisa, faza grupowa

Grupa B

Szwecja – Kanada 3:0
Elias Ymer – Steven Diaz 6:4, 6:2
Mikael Ymer – Vasek Pospisil 6:4, 6:4
Andre Goransson, Robert Lindstedt – Vasek Pospisil, Brayden Schnur 7:6(5), 6:4

Grupa C

Francja – Czechy 2:1
Richard Gasquet – Tomas Machac 7:6(3), 6:2
Adrian Mannarino – Jiri Vesely 6:7(1), 6:4, 6:2
Pierre-Hugues Herbert, Nicholas Mahut – Tomas Machac, Jiri Lehecka 3:6, 6:4, 6:3

Grupa D

Chorwacja – Australia 3:0
Borna Gojo – Alexei Popyrin 7:6(5), 7:5
Marin Czilić – Alex de Minaur 6:1, 5:7, 6:4
Nikola Mektić, Mate Pavić – Alex de Minaur, John Peers 6:3, 6:1