Puchar Davisa. Wielki powrót Bautisty Aguta. Hiszpania prowadzi w finale

/ Szymon Adamski , źródło: własne , foto: AFP

Roberto Bautista Agut pokonał 7:6(3), 6:3 Felixa Augera-Aliassime’a i to Hiszpania jest już tylko o krok od zdobycia po raz szósty w historii Pucharu Davisa. Przypieczętować sukces postara się Rafael Nadal, który w pojedynku ,,pierwszych rakiet” zmierzy się z Denisem Shapovalovem.

Roberto Bautista Agut i Felix Auger-Aliassime jeszcze przed rozegraniem piłki zdążyli zaskoczyć sporą część publiczności. Trudno się było bowiem spodziewać, że to akurat tych dwóch zawodników zainauguruje finałową rywalizację. Hiszpanowi zmarł w tym tygodniu ojciec i w ćwierćfinale zabrakło go nawet na trybunach. W sobotę wspomagał już jednak kolegów z boksu, a dziś był pierwszoplanową postacią widowiska. Z kolei Kanadyjczyk poprzedni rozegrał ponad miesiąc temu w Szanghaju. Od tego czasu zmagał się z urazem łokcia. Podczas finałowego turnieju Pucharu Davisa od początku był z drużyną, ale na ,,drugiej rakiecie” grał Vasek Pospisil. Dla Augera-Aliassime’a przewidziane było zadanie specjalne – zdobycie punktu w finale. 19-latek jednak mu nie podołał.

Pierwszy set nie był widowiskiem, które zostanie zapamiętane ze względu na niebotyczny poziom gry. Brakowało efektownych uderzeń z obu stron, co na szczęście udało się nadrobić dramaturgią. Zawodnicy długo szli bowiem łeb w łeb i lepszego wyłonił dopiero w tie-break. W nim również toczyła się wyrównana walka, ale tylko do stanu 3-3. Później Auger-Aliassime popełnił i kilka błędów, które kosztowały go przegranie pierwszej partii.

Bautista Agut poszedł za ciosem i w drugim secie grał już o wiele lepiej. Dwa razy przełamał przeciwnika i choć ten ani na moment nie odpuszczał, to za drugim razem nie zdołał odrobić strat. Popularny ,,Bati” wygrał 7:6(3), 6:3 i wyprowadził Hiszpanię na prowadzenie 1-0 w finałowej rywalizacji.

Kropkę nad ,,i” będzie chciał postawić Rafael Nadal. Lider rankingu ATP w pojedynku ,,pierwszych rakiet” zmierzy się z Denisem Shapovalovem. Jeśli jednak wygra Kanadyjczyk, kluczowe dla losów finału będzie spotkanie deblistów.