Puchar Federacji. Amerykanki uzupełniły grono finalistek

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Starcie Amerykanek z Łotyszkami zakończyło zmagania w kwalifikacjach do turnieju finałowego Pucharu Federacji. Pomimo przegranych pojedynków Sofii Kenin i Sereny Williams, to reprezentantki Stanów Zjednoczonych pozostają w grze o trofeum. Mistrzynie poznamy 19 kwietnia.

Puchar Federacji przeszedł podobną reformę co Puchar Davisa i w 2020 roku najlepsze drużyny narodowe spotkają się w turnieju w Budapeszcie (14-19 kwietnia). Zagwarantowane miejsca w finałowej dwunastce miały finalistki zeszłorocznej edycji – Francuzki i Australijki, Czeszki, którym przyznano ,,dziką kartę”, oraz Węgierki z racji miejsca rozgrywania zawodów. O zajęcie pozostałych ośmiu miejsc toczyła się walka w kwalifikacjach. Najciekawiej zapowiadało się starcie Amerykanek z Łotyszkami. Z racji tego, że obie drużyny wystąpiły w najmocniejszych składach, doszło do pojedynków mistrzyń wielkoszlemowych.

Po pierwszym dniu rywalizacji wydawało się jednak, że z dużej chmury spadnie mały deszcz. Sofia Kenin straciła tylko cztery gemy z Anastasiją Sevastovą, a Serena Williams po dwóch tie-breakch uporała się z Jeleną Ostapenko. Amerykanki szybko objęły prowadzenie 2-0 i jedną nogą były w turnieju finałowym. Przypieczętowanie awansu okazało się jednak bardzo trudnym zadaniem. Najpierw pierwszej porażki w roli mistrzyni wielkoszlemowej doznała Kenin. Świeżo upieczona triumfatorka Australian Open uległa 3:6, 6:2, 2:6 Jelenie Ostapenko. Do chyba jeszcze większej niespodzianki doszło trzy godziny później. Sevastova, która do tej pory nie wygrała żadnego meczu w 2020 roku, pokonała 7:6(5), 3:6, 7:6(4) Serenę Williams.

O losach awansu do turnieju finałowego zadecydował więc debel. Bethanie Mattek-Sands i Sofia Kenin dały sobie radę z narastającą presją i odniosły przekonujące zwycięstwo nad Jeleną Ostapenko i Anastasiją Sevastovą 6:4, 6:0. Do niespodzianki zatem nie doszło. Amerykanki wciąż liczą się w grze o główną nagrodę, natomiast Łotyszki powalczą w barażach, w których mogą trafić m.in. na Polki.

Skład turnieju finałowego Pucharu Federacji:

– Francja
– Australia
– Czechy
– Węgry
– Stany Zjednoczone
– Niemcy
– Słowacja
– Rosja
– Hiszpania
– Białoruś
– Szwajcaria
– Belgia

 


Wyniki

USA – Łotwa 3-2

Sofia Kenin – Anastasija Sevastova 6:2, 6:2
Serena Williams – Jelena Ostapenko 7:6(4), 7:6(3)
Sofia Kenin – Jelena Ostapenko 3:6, 6:2, 2:6
Serena Williams – Anastasija Sevastova 7:6(5), 3:6, 7:6(4)
B. Mattek-Sands, S. Kenin – J. Ostapenko, A. Sevastova 6:4, 6:0