Puchar Federacji. Barty i spółka w finale. Największy sukces Australijek od 26 lat

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Australijki zostały pierwszymi finalistkami 57. edycji Pucharu Federacji. Duża w tym zasługa niezawodnej w obecnym sezonie Ashleigh Barty. 22-latka z Ipswich wygrała oba mecze singlowe z gwiazdami białoruskiego tenisa, a następnie stworzyła zabójczy duet z Samanthą Stosur. Zawodniczki z antypodów wystąpią w finale Pucharu Federacji po raz pierwszy od 1993 roku.

Gdy Australijki po raz ostatni grały w finale damskich rozgrywek reprezentacyjnych, ponad połowy z ich obecnego składu nie było jeszcze na świecie. Do tego grona należy zaliczyć Ashleigh Barty – zdecydowanie najważniejszą postać w drużynie. Gdyby nie ona, Australijek nie byłoby nawet w półfinale. Teraz są już o jeden o krok od zwycięstwa w całych rozgrywkach. 

Barty i spółka pokonały w tym roku Amerykanki i Białorusinki, czyli finalistki Pucharu Federacji sprzed dwóch lat. W obu spotkaniach pierwsze skrzypce grała Barty. Dwukrotnie rywalizacja kończyła się wynikiem 3:2 i dwukrotnie w zdobyciu wszystkich trzech punktów uczestniczyła Barty. 22-latka wygrywała pojedynki singlowe, a następnie pieczętowała zwycięstwa w grze podwójnej (przeciwko Amerykankom grając z Priscillą Hon, a przeciwko Białorusinkom z Samanthą Stosur).

Białorusinkom na nic zdało się wysokie zwycięstwo Wikotrii Azarenki nad Samanthą Stosur. Była liderka rankingu WTA straciła tylko dwa gemy, ale pozwoliło to jedynie przedłużyć nadzieje na triumf do gry podwójnej. Stosur szybko się odbudowała i w parze z Barty pokonała 7:5, 3:6, 6:2 swoją pogromczynię z singla oraz Arynę Sabałenkę.

Finałowymi przeciwniczkami Australijek będą Francuzki lub Rumunki. 


Wyniki

Australia – Białoruś 3:2
Samantha Stosur – Aryna Sabałenka 5:7, 7:5, 3:6
Ashleigh Barty – Wiktoria Azarenka 7:6(2), 6:3
Ashleigh Barty – Aryna Sabałenka 6:2, 6:2
Samantha Stosur – Wiktoria Azarenka 1:6, 1:6
A. Baty / S. Stosur – A. Sabałenka / W. Azarenka 7:5, 3:6, 6:2