Puchar Hopmana: Kvitova i Berdych poza zasięgiem

/ Michał Jaśniewicz, źródło: hopmancup.com/własne, foto: AFP

Po raz drugi w historii duet czeskich tenisistów sięgnął po Puchar Hopmana. Tomas Berdych i Petra Kvitova w finale nie pozostawili złudzeń Richardowi Gasquetowi i Marion Bartoli, wygrywając oba mecze singlowe.

W 1993 roku po Puchar Hopmana sięgnęli Petr Korda i Jana Novotna. Inauguracyjną edycję tych rozgrywek (w 1989 roku) również wygrał czeski duet, ale reprezentujący jeszcze wówczas Czechosłowację – Miloslav Mecir i Helena Sukova.

W tym roku kontynuatorami tradycji została dwójka wybitnych tenisistów, będących w swoim kraju absolutnie rakietami numer jeden. Tomas Berdych i Petra Kvitova całkowicie zdominowali rozgrywki, wygrywając wszystkie swoje spotkania singlowe i tylko raz, w fazie grupowej, przegrywając pojedynek deblowy (z Bułgarią).

W finałowym pojedynku z Francją nasi południowi sąsiedzi nie stracili nawet seta. Najpierw wiceliderka rankingu WTA Petra Kvitova pokonała Marion Bartoli 7:5, 6:1. Drugi punkt, przesądzający o końcowym triumfie, dołożył Tomas Berdych, który pokonał Richarda Gasqueta 7:6(0), 6:4.

To był bardzo dobry mecz [przeciwko Wozniacki w piątek), ale dzisiaj przeciwko Marion zagrałam znacznie lepiej, a zawsze ciężko grać przeciwko komuś z czołówki – oceniła Kvitova. – Naprawdę dobrze jest zacząć sezon od zwycięstwa i oczywiście muszę podziękować Tomasowi, ponieważ bez niego nie wygralibyśmy.


Siódmy w rankingu ATP Berdych, który w fazie grupowej pokonał m.in. Mardy Fisha, również przede wszystkim komplementował swoją partnerkę z drużyny.

Muszę pogratulować Petrze, ona wygrała wszystko co się dało, a ja starałam się do tego dołożyć swoje zwycięstwa, abyśmy mogli tu stać z tym jakże miłym trofeum – mówił skromnie Berdych. – Ona będzie numerem jeden.
 


Wyniki

Czechy – Francja 2:0
Petra Kvitova – Marion Bartoli 7:5, 6:1
Tomas Berdych – Richard Gasquet 7:6(0), 6:4