Puchar Lavera w kalendarzu ATP

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Forbes, foto: AFP

Puchar Lavera został oficjalnie dodany do kalendarza ATP Tour. Drużynowe zawody pomiędzy reprezentacjami Europy i „Reszty Świata” odbędą się pod egidą męskiej federacji tenisowej już w tym sezonie. Najbliższa edycja zmagań odbędzie się w połowie września w Genewie.

Laver Cup to doroczny turniej drużynowy, w którym drużyna Europy podejmuje zespół „Reszty Świata”. Członkowie obydwu zespołów (a jest ich po sześciu) mierzą się ze sobą zarówno w starciach singlowych, jak i deblowych. Zmagania powstały w pierwszej kolejności z inicjatywy Rogera Federera, który jest współwłaścicielem zawodów wspólnie z agencją TEAM8. Obok niego o organizacji zmagań decydowali Rafael Nadal, Bjorn Borg i John McEnroe (kapitanowie zespołów odpowiednio Europy i „Reszty Świata”), a także Rod Laver, którego imieniem nazwano zawody.

Dotychczasowe edycje odbyły się Pradze i w Chicago. Obydwie zostały wygrane przez zespół ze Starego Kontynentu. Tegoroczne zmagania odbędą się w Genewie i po raz pierwszy znajdą się w kalendarzu ATP. Porozumienie w tej sprawie zawarto podczas posiedzenia władz federacji w Paryżu. Turniej wciąż będzie mieć status imprezy pokazowej, a więc nie będą tam przyznawane rankingowe punkty. W związku z miejscem w kalendarzu ATP organizatorzy zyskają jednak inne korzyści, takie jak dostęp do marketingu, mediów społecznościowych, serwisów i personelu federacji. Ponadto tenisiści otrzymają (oprócz 250000$ dla każdego członka zwycięskiego zespołu), gwarantowaną premię za udział przypisaną do miejsca w rankingu. Może to być nawet sześciocyfrowa kwota, a więc może zachęcić lepszych zawodników do udziału.

Tegoroczny turniej w Genewie odbędzie się tuż po US Open, a więc od 16 września. Na tę chwilę chęć udziału zgłosili Rafael Nadal, Roger Federer, Dominic Thiem, Alexander Zverev i Diego Schwartzman.