Pune. Premierowy finał Gierasimowa

/ Tomasz Górski , źródło: https://www.atptour.com/, foto: AFP

Jegor Gierasimow zagra w finale Tata Open Maharashtra. Będzie to pierwszy mecz o tytuł Białorusina. Jego rywalem będzie Jiri Vesely. Czech ostatni raz w finale turnieju ATP Word Tour występował pięć lat temu.

Reprezentant Białorusi rozgrywa turniej życia. W Pune pokonał już Lorenziego, Milojevicia, Kwona i dziś Duckwortha. Australijczyk był równym rywalem dla Gierasimowa w premierowej partii, która zakończyła się w tie breaku. Tam zdecydowanie, 7-2 wygrał Białorusin.  Druga odsłona też była ciekawie. Ale tym razem decydującym momentem był dziesiąty gem. Wówczas Gierasimow zdobył decydujące przełamanie. Całe spotkanie trwało godzinę i trzydzieści dwie minuty. Tym samym reprezentant Białorusi udanie zrewanżował się Duckworthowi za porażkę z 2015 roku w Kolkacie.

Rywalem Gierasimowa w meczu o tytuł będzie Jiri Vesely. Czech wraca do meczu o tytuł po pięciu latach. Ostatni raz w 2015 zagrał dwa finały, w tym jeden wygrał w Auckland z Adrianem Mannarino. Teraz droga w Pune nie była łatwa. Dziś Vesely musiał bronić czterech piłek meczowych w pojedynku z Ricardasem Berankisem. Ogólnie był to mecze tie breaków. W pierwszym wygrał Litwin. Później górą był Vesely. Decydująca rozgrywka w „trzynastym” gemie była najbardziej zacięta. Berankis prowadził już 6-3. Ale wtedy Czech wziął sprawy w swoje ręce. Obronił  cztery meczbole, a chwilę później zakończył mecz.

– Jestem bardzo zadowolony z mojego występu i mojego ducha walki – Powiedział Vesely. – Nie poddałem się. W sumie miał cztery piłki meczowe i walczyłem dalej. Po prostu się dzisiaj opłaciło. Bardzo się cieszę, że znów jestem w finale po prawie pięciu latach – dodał.

Jutrzejszy finał będzie rewanżem za ubiegłoroczny pojedynek w Dubaju. Wówczas wygrał Gierasimow. Jak będzie tym razem? Początek meczu o tytuł od 10.30.


Wyniki

Półfinał singla:

Jiri Vesely (Czechy) – Ricardas Berankis (Litwa, 2) 6:7(8), 7:6(3), 7:6(7)

Jegor Gierasimow (Białoruś, 8) – James Duckworth (Australia, 6) 7:6(2), 6:4