Pune. Vesely z drugim tytułem w karierze

Jiri Vesely po pięciu latach mógł ponownie cieszyć się ze zdobycia trofeum. Czech pokonał w finale Egora Gerasimova 7:6 (2), 5:7, 6:3 po ponad dwóch godzinach gry. Ponadto tenisista z kraju naszych południowych sąsiadów dołączył do elitarnego grona, zdobywając tytuł po obronie piłek meczowych w dwóch meczach.

Finał w Pune miał dość niespodziewany skład, jednak tenisiści stworzyli dobre widowisko i stoczyli zaciętą walkę. Spotkanie zaczęło się od dwóch przełamań w serwisowych gemach otwarcia, a następnie zawodnicy skupili się na utrzymywaniu podania. Tym samym o losach pierwszego seta zadecydował tie-break. W nim to Jiri Vesely przejął kontrolę i zaprezentował lepszą grę, co poskutkowało zapisaniem partii otwarcia na konto Czecha.

Wydawało się, że druga odsłona będzie miała podobny przebieg, gdyż przez pierwsze dziesięć gemów żaden z tenisistów nie zdołał wywalczyć nawet break pointa. Sytuacja zmieniła się w jedenastym gemie. Wtedy to Egor Gerasimov wywarł presję na rywalu i zmusił go do kilku błędów. W efekcie Białorusin przełamał przeciwnika, a następnie dokończył dzieła przy własnym podaniu, doprowadzając do decydującej partii.

Tenisista z Mińska nie poszedł jednak za ciosem i na początku trzeciego seta stracił serwis. Vesely wyszedł na prowadzenie 2:0 i tej przewagi nie oddał już do końca meczu. Tym samym po dwóch godzinach i 11 minutach Czech mógł cieszyć się z drugiego triumfu w karierze. Premierowy tytuł Vesely zdobył w 2015 roku w Auckland.

Jednocześnie Czech stał się ósmym zawodnikiem od 2013 roku, który wygrał turniej, broniąc w dwóch wcześniejszych meczach piłek meczowych. Vesely był o krok od porażki w ćwierćfinale z Ilją Iwaszką, a następnie w półfinale z Ricardasem Berankisem. Łącznie obronił on sześć piłek meczowych w tym turnieju.