Pune. Wstydliwa porażka Paire’a. Trzech ćwierćfinalistów z drugiej setki rankingu

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Benoit Paire to jedyny zawodniki z czołowej 70 rankingu ATP, który zdecydował się na udział w turnieju ATP w Pune. Zawody nie potoczyły się jednak po jego myśli. Już w pierwszym meczu uległ 30-letniemu Robertowi Marcorze, który przed przyjazdem do Indii nie miał na koncie ani jednego zwycięstwa w głównym cyklu.

Choć obsada turnieju w Pune nie zachwyca, to wygrane mecze punktowane są tam oczywiście tak samo jak w innych turniejach rangi ATP 250. Dla niżej notowanych zawodników jest to więc świetna okazja do podbudowania rankingu. Pięciu ćwierćfinalistów to tenisiści zajmujący miejsca od 70. do 100. w aktualnym notowaniu ATP, łączący starty w głównym cyklu z występami w challengerach. Trzech kolejnych to zawodnicy z drugiej setki, którzy nawet gdyby chcieli, to nie zawsze ranking pozwala im grę w największych imprezach.

Do drugiej z wymienionych grup należy Roberto Marcora. Włoch ma już 30 lat na karku, ale w żaden sposób nie zaistniał w głównym cyklu. Aż do teraz. W Pune dopiero po raz drugi w karierze przeszedł przez eliminacje turnieju ATP, a zwycięstwo w pierwszej rundzie nad Lukasem Rosolem było jego debiutanckim na tym poziomie. Zawodnik operujący jednoręcznym bekhendem nabrał wiatru w żagle i w 1/8 finału sprawił ogromną niespodziankę, pokonując 6:4, 6:4 najwyżej rozstawionego Benoita Paire’a. Jest w ćwierćfinale, ale jego apetyt na pewno rośnie w miarę jedzenia. O półfinał powalczy z rozstawionym z numerem sześć Australijczykiem Jamesem Duckworthem.

Pozostałe pary ćwierćfinałowe utworzyli Soon-Woo Kwon z Jegorem Gerasimowem, Jiri Vesely z Ilją Iwaszką oraz Yuichi Sugita z Ricardasem Berankisem. Tylko dwóch ćwierćfinalistów imprezy w Pune w przeszłości cieszyło się ze zdobycia tytułu w głównym cyklu. Vesely w 2015 roku nie miał sobie równych w Auckland, a Sugita wzniósł puchar do góry dwa lata później w Antalyi.


Wyniki

Mecze 1/8 finału:

Roberto Marcora (Włochy) – Benoit Paire (Francja, 1) 6:4, 6:4
James Duckworth (Australia, 6) – Taro Daniel (Japonia) 6:7(4), 7:6(6), 6:3
Soon-Woo Kwon (Korea Południowa, 4) – Prajnesh Gunneswaran (Indie)
Jegor Gerasimow (Białoruś, 8) – Nikola Milojević (Serbia) 2:6, 6:3, 6:2
Jiri Vesely (Czechy) – Salvatore Caruso (Włochy, 7) 7:6(5), 6:4
Ilja Iwaszka (Białoruś) – Stefano Travaglia (Włochy, 3) 7:6(5), 7:6(3)
Yuichi Sugita (Japonia, 5) – Viktor Troicki (Serbia) walkower dla Japończyka
Ricardas Berankis (Litwa, 2) – Cedric-Marcel Stebe (Niemcy) 7:6(2), 6:1