Punkty z poprzednich lat nie pomogą w awansie do ATP Finals

/ Natalia Kupsik , źródło: własne/www.tennisnet.com, foto: AFP

Nadal nie wiemy jeszcze w jakim stopniu pandemia koronawirusa wpłynie na tenisowe rozgrywki w nadchodzącym sezonie. Władze ATP już teraz podjęły jednak kilka istotnych dla ich przebiegu decyzji.

Za sprawą rozprzestrzeniających się od marca zakażeń wirusem COVID-19, tenisowy sezon 2020 pod wieloma względami różnił się od poprzednich. Po trwającym kilka miesięcy zawieszeniu zmagań, rywalizację wznowiono, a wraz z nią wprowadzono wiele nowych, mających odpowiedzieć na potrzeby szczególnych okoliczności zasad. Wśród nich przewidziano możliwość dopisywania do rankingowych dorobków zawodników punktów zdobytych przez nich w okresie od marca poprzedniego roku aż do grudnia bieżącego roku.

W ten sposób przed gwałtownym pogorszeniem pozycji na światowych listach chronieni mieli być tenisiści, którzy w obawie o swoje zdrowie rezygnowaliby ze startów. Reguła ta, mimo wielu zwolenników doczekała się jednak także krytyki. Wszystko za sprawą faktu, że dla pewnej grupy tenisistów stawała się czynnikiem zniechęcającym do udziału w zawodach. Ci bowiem, którzy najwyższe rezultaty osiągnęli już rok temu nie mieli szans na zdobycie większej liczby punktów niż ta, którą po wycofaniu się z nich automatycznie zapisywali na swoim koncie.

W przyszłorocznym sezonie zasady przyznawania punktów za udział w turniejach ulec mają pewnej modyfikacji. Jak poinformowały władze ATP, ranking będzie miał charakter 24-miesięczny, a więc kontynuowana będzie praktyka uwzględniania wyników zanotowanych wcześniej. Od reguły tej przewidziano jednak istotny wyjątek. Na udanych startach w roku 2021 zależeć będzie musiało każdemu, kto zechce zapewnić sobie awans do prestiżowego ATP Finals. Miejsce w ścisłym, ośmioosobowym gronie przypadnie bowiem w udziale tylko tym, którzy najwięcej punktów zdobędą w trakcie nowego sezonu. Bez znaczenia w tej klasyfikacji pozostaną rezultaty z lat ubiegłych. Taki sam mechanizm liczenia punktów przewidziano dla rywalizacji w ramach Next Gen ATP Finals.