Putincewa nie poszła za ciosem po pokonaniu Osaki

/ Szymon Adamski , źródło: Własne, foto: AFP

Julia Putincewa niespodziewanie zwyciężyła Naomi Osakę w 2. rundzie turnieju w Birmingham, ale niedługo później sama wypadła za burtę turnieju. Już w kolejnym meczu lepsza od niej okazała się inna z rozstawionych tenisistek – Julia Goerges. W grze o mistrzowski tytuł wciąż pozostaje też Ashleigh Barty.

W Birmingham ważą się losy pierwszego miejsca w rankingu WTA. Szybka porażka Naomi Osaki spowodowała, że już w poniedziałek miano liderki może należeć do Ashleigh Barty. By tak się stało, świeżo upieczona triumfatorka Roland Garros musi wygrać cały turniej. Na razie pewnie awansowała do półfinału, nie tracąc ani jednego seta. W piątek pokonała 6:4, 6:3 Venus Williams. Problemy miała tylko na początku tego pojedynku. Przegrywała już nawet 1:4 w pierwszym secie, ale wygrała pięć gemów z rzędu.

Półfinałową przeciwniczką Barty będzie Barbora Strycova. 33-letnia Czeszka jest jedną z tych tenisistek, które mogą żałować, że rywalizacja na kortach trawiastych trwa przez zaledwie kilka tygodni. Czuje się bowiem bardzo dobrze na tej nawierzchni. W Birmingham tylko to potwierdziła, po raz trzeci w sezonie docierając do półfinału zawodów głównego cyklu. Dwa wcześniejsze, w Stambule i Pradze, kończyły się porażkami Strycovej. W sobotę znów nie będzie faworytką.

Parę półfinałową w górnej połowi drabinki utworzyły natomiast rozstawiona z numerem osiem Julia Goerges i Petra Martić. Obie pokonały sprawczynie dużych niespodzianek z poprzednich rund. Goerges wygrała z Julią Putincewą, pogromczynią Naomi Osaki. Przekonujące zwycięstwo 6:3, 6:2 może więc nieco dziwić, ale z drugiej strony trzy wcześniejsze pojedynki również kończyły się zwycięstwami Niemki bez straty seta. Z kolei Martić okazała się lepsza od Jeleny Ostapenko. Łotyszka nie poszła za ciosem po zwycięstwie nad Johanną Kontą i tym razem przegrała 7:6(4), 5:7, 1:6. W drugim secie nie wykorzystała pięciu piłek meczowych.