Quebec: o pierwszy tytuł w karierze

/ Tomasz Krasoń, źródło: wtatennis.com/własne, foto: AFP

Kirsten Flipkens i Lucie Hradecka zmierzą się w finale turnieju WTA w Quebeku. Zarówno Belgijka, jak i Czeszka, wygrały swoje mecze półfinałowe po zaciętych dwóch setach i teraz staną przed szanse zdobycia pierwszego tytułu w karierze.

Jako pierwsza do finału awansowała Flipkens. 26-letnia Belgijka pokonała 7:6(6), 7:6(3) Monę Barthel. Spotkanie to śmiało można nazwać meczem niewykorzystanych szans. Flipkens na przełamanie zamieniła bowiem tylko 3 z 13 break pointów. Na dodatek w drugiej odsłonie miała piłki meczowe przy stanie 5:2, a zwycięstwo zapewniła sobie dopiero po tie breaku. Duża w tym „zasługa” Barthel, która popełniła aż 14 podwójnych błędów.

Prowadziłam 5:2 i było 0:40 w jej gemie serwisowym, gdy nagle zaczęła zagrywać po dwa pierwsze podanie. Przynosiło jej to dobre wyniki – mówiła Flipkens. – Zaczęła niesamowicie serwować. Ja w końcówce walczyłam o każdy punkt. Obie walczyłyśmy twardo i to był zacięty mecz.

Dla Belgijki to pierwszy w karierze finał singlowego turnieju z cyklu WTA. Dotychczas czterokrotnie zatrzymywała się na szczeblu półfinałowym, ostatnio kilka miesięcy temu na trawie w ‘s-Hertogenbosch. – To wprost wymarzony tydzień. Zamierzam cieszyć się każdą chwilą finału – powiedziała Flipkens.

Jej rywalką o zwycięstwo w Quebeku będzie Lucie Hradecka. 27-letnia prażanka również nie ma swoim koncie tytułu w cyklu WTA, ale grała już w czterech finałach. Wszystkie zakończyły się jednak porażkami. W Kanadzie jak na razie radzi sobie jednak znakomicie. W półfinale przeciwko Kristinie Mladenovic zwyciężyła 7:5, 7:6(5), posyłając aż 16 asów. Młoda Francuzka nie pozostawała dłużna, również świetnie serwowała i doszła do 7 wygrywających podań, ale o jedno przełamanie lepsza była Czeszka. Na dodatek Hradecka triumfowała w tie breaku drugiej odsłony i mogła cieszyć się z awansu di finału.

Bilans spotkań pomiędzy finalistkami jest remisowy. 2 lata temu w Luksemburgu wygrała Flipkens, a przed rokiem w Indian Wells Hradecka.

W sobotę wyłoniono również finałowe rywalki dla Alicji Rosolskiej i Heather Watson, które już w piątek zapewniły sobie miejsce w decydującej rozgrywce gry podwójnej. Polka i Brytyjka zmierzą się z Tatjaną Malek i Kristiną Mladenovic.
 


Wyniki

Półfinały singla:
Kirsten Flipkens (Belgia) – Mona Barthel (Niemcy, 3) 7:6(6), 7:6(3)
Lucie Hradecka (Czechy, 8) – Kristina Mladenovic (Francja, Q) 7:5, 7:6(5)

Półfinał debla:
T. Malek, K. Mladenovic (Niemcy, Francja, 3) – G. Dabrowski, A. Riske (Kanada, USA) 6:3, 6:1