Queen’s: Cilić z Nalbandianem w finale

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Marin Cilić i David Nalbandian zmierzą się w finale turnieju rozgrywanego na trawiastych kortach Queen’s Clubu. W półfinałach Chorwat rozprawił się z Samem Querreyem, a Argentyńczyk nie dał szans Grigorijowi Dimitrovowi.

W pierwszym sobotnim meczu rozstawiony z „szóstką” Cilić stoczył blisko dwugodzinny bój z Querreyem. Chorwat świetnie rozpoczął pojedynek i szybko wygrał pierwszą partię, ale w drugiej lepszy okazał się Amerykanin. Dopiero trzeci set przesądził o wygranej Cilicia, który imponował skutecznością zdobywania ważnych punktów – w całym pojedynku wykorzystał 4 z 5 breakpointów. Łącznie zdobył 13 „oczek” więcej niż rywal, dzięki czemu zwyciężył 6:3, 3:6, 6:3 i zasłużenie znalazł się w finale.

Dla 23-letniego Chorwata będzie to drugi finał w sezonie. Kilka tygodni temu był bliski sięgnięcia po tytuł w Monachium, ale nie sprostał Philippowi Kohlschreiberowi.

Żeby zwyciężyć na kortach Queen’s Clubu, będzie musiał pokonać Davida Nalbandiana. Argentyńczyk w dwóch setach rozprawił się z Grigorijem Dimitrovem, wygrywając 6:4, 6:4.

Drugi półfinałowe starcie zupełnie nie przypominało pojedynku rozgrywanego na kortach trawiastych. Tenisiści przełamywali się aż ośmiokrotnie, co w tak krótkim czasie na szybkiej nawierzchni zdarza się niezwykle rzadko. Częściej gemy przy serwisie rywala wygrywał Nalbandian, finalista Wimbledonu z 2002 r. Argentyńczyk wykorzystał 5 z 12 breakpointów. Szczególnie dobrze radził sobie z drugim podaniem młodego rywala – wygrał przy nim aż 57% punktów.

Cilić z Nalbandianem do tej pory mierzyli się pięciokrotnie. Częściej wygrywał Argentyńczyk, który lepszy był w czterech pojedynkach. Ostatnim razem triumfował jednak Chorwat, który w kwietniu pokonał Nalbandiana w Buenos Aires – Cilić zwyciężył po pięciosetowym boju. Na trawie jeszcze nie grali.