Rabat. Sakkari przerwała świetną passę zeszłorocznej zwyciężczyni

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Dwie najwyżej rozstawione zawodniczki pożegnały się z turniejem w Rabacie na etapie ćwierćfinału. Grająca z ,,jedynką", broniąca tytułu Elise Mertens przegrała z Marią Sakkari, natomiast turniejowa ,,dwójka", Su-Wei Hsieh uległa Johannie Koncie. Stawkę półfinalistek uzupełniły Alison Van Uytavnck i Ajla Tomljanovic.

Elise Mertens wygrała w Rabacie aż siedem spotkań z rzędu! Co więcej, straciła w nich zaledwie jednego seta. Każda seria kiedyś się jednak kończy i Belgijka w końcu doznała porażki. Sposób na triumfatorkę poprzedniej edycji zawodów znalazła Maria Sakkari. Rozstawiona z numerem sześć Greczynka wygrała 6:4, 7:6(2). Awans do półfinału i zwycięstwo nad znacznie wyżej notowaną przeciwniczką śmiało można uznać za jej największy tegoroczny sukces.

W półfinale Mertens spróbuje pomścić jej rodaczka, Alison Van Uytvanck.  Starsza z Belgijek w ćwierćfinale pokonała… kolejną reprezentantkę tego kraju. Ysaline Bonaventure spisywała się w Rabacie rewelacyjnie – przeszła przez trzystopniowe eliminacje, w których pokonała m.in. Magdalenę Fręch, a następnie zwyciężyła jeszcze dwie przeciwniczki w turnieju głównym. W starciu z Van Uytvanck zabrakło jej sił. Pierwszego seta wygrała co prawda 7:5, ale w dwóch kolejnych zdobyła łącznie tylko trzy gemy.

Parę półfinałową w dolnej części drabinki utworzyły Ajla Tomljanovic i Johanna Konta. Australijka to ubiegłoroczna finalistka marokańskiej imprezy. Zawodniczki z antypodów w ostatnim czasie odgrywały w niej znaczące role, bowiem w 2016 roku do finału dotarła Marina Erakovic z Nowej Zelandii. Związki z Australią ma też Johanna Konta, która przecież urodziła się w Sydney. Reprezentująca Wielką Brytanię tenisistka awansowała do półfinału po zwycięstwie 6:7(1), 6:4, 6:4 nad Su-Wei Hsieh. Pojedynek trwał aż 2 godziny i 13 minut.