Radwańska nową liderką rankingu WTA

/ Jarosław Skoczylas, źródło: własne, foto: AFP

Agnieszka Radwańska po zwycięstwie w turnieju Apia International Sydney została nową liderką rankingu WTA „Race to Championships”, do którego zaliczane są wyniki uzyskane w bieżącym sezonie. Najlepsza polska tenisistka w dwóch startach tego sezonu zgromadziła 750 punktów.

Popularna „Isia” jest w tym sezonie niepokonana – wygrała zarówno turniej w Auckland, jak i zeszłotygodniowe zawody w Sydney. Na podium rankingu WTA „Race to Championships” znalazły się również Chinka Na Li (2. miejsce, 480 punktów) i Amerykanka Serena Williams (3. miejsce, 470 punktów). Młodsza z sióstr Radwańskich – Urszula, zajmuje w tej klasyfikacji 64. pozycję, ex aequo z Dunką Caroline Wozniacki i Czeszką Petrą Kvitovą.

Bez większych zmian obyło się natomiast w rankingu WTA. Agnieszka Radwańska nadal zajmuje 4. miejsce, bezpośrednio za Wiktorią Azarenką, Marią Szarapową i Sereną Williams. Finalistka turnieju Apia International Sydney – Słowaczka Dominika Cibulkova awansowała w klasyfikacji z 15. na 14. pozycję, wyprzedzając Marię Kirilenko. Druga najwyżej sklasyfikowana Polka, Urszula Radwańska jest 31.

W rankingu deblowym WTA „Race to Championships” bardzo wysoką 15. pozycję zajmują aktualnie Katarzyna Piter i Magda Linette z dorobkiem 144 punktów. Liderkami klasyfikacji „Race” oraz rankingu deblowego WTA są niezmiennie Włoszki, Sara Errani i Roberta Vinci.

Aktualny ranking WTA 

Aktualny ranking WTA "Race to Championships"

Aktualny ranking deblowy WTA

Aktualny ranking deblowy WTA "Race to Championships"

 


 

Bardzo duży awans w rankingu ATP zanotował natomiast zwycięzca turnieju w Sydney, Australijczyk Bernard Tomic. 20-letni tenisista na stałe mieszkający w Monte-Carlo awansował z 64. miejsca na 43. (awans o 21 „oczek”). Coraz bliżej swojego najwyższego miejsca w karierze jest natomiast reprezentant Republiki Południowej Afryki, Kevin Anderson. Finalista turnieju w Sydney awansował w rankingu na 31. pozycję.

W czołówce rankingu ATP nie zaszły jakiekolwiek zmiany – nadal liderem pozostaje Serb Novak Djoković, który wyprzedza Szwajcara Rogera Federera i Brytyjczyka Andy Murraya. Swoje pozycje w klasyfikacji utrzymali również dwaj Polacy – Jerzy Janowicz zajmuje 26. Miejsce, a Łukasz Kubot jest 76. Obaj nas zawodnicy rozegrają dzisiejszej nocy czasu polskiego pojedynki pierwszej rundy wielkoszlemowego Australian Open.

Aktualny ranking ATP

Aktualny ranking ATP "Race"

Aktualny ranking deblowy ATP

Aktualny ranking deblowy ATP "Race"