Rafael Nadal królem niemal absolutnym

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Rafael Nadal ma za sobą bardzo udany sezon. W 2019 roku hiszpański tenisista sięgnął po dwa tytuły wielkoszlemowe. To m.in. przyczyniło się do zajęcia przez zawodnika z Manacor, po raz szósty w karierze, pierwszego miejsca na koniec roku w rankingu ATP. 19-krotny mistrz wielkoszlemowy może też się pochwalić doskonałą statystyką, jeżeli chodzi o wygrane mecze na różnych nawierzchniach. 

Rafael Nadal od wielu lat nazywany jest Królem Paryża, a to za sprawą dwunastu tytułów mistrzowskich na Roland Garros. Na 95 rozegranych w karierze spotkań na kortach usytuowanych w Lasku Bulońskim Hiszpan przegrał tylko dwa, co daje doskonałą statystykę 97% wygranych.

W mijającym roku Nadal rozegrał 65 spotkań, a przegrał jedynie siedem z nich. Daje mu to blisko 90% skuteczności. Za nim w zestawieniu znajdują się Novak Dźoković i Roger Federer, których procent zwycięskich spotkań w 2019 roku oscyluje wokół liczby 84.

Lider rankingu najlepiej radził sobie na kortach twardych oraz podczas spotkań rozgrywanych wewnątrz. Na tych pierwszych przegrał jedynie trzykrotnie, a wygrał 91,4% rozegranych spotkań. Z kolei podczas rywalizacji na kortach usytuowanych w hali odniósł jedną porażkę, wygrywając jedenastokrotnie. Taki wynik zawdzięcza m.in. doskonałej postawie podczas turnieju finałowego Pucharu Davisa, w którym poprowadził reprezentację Hiszpanii do końcowego triumfu.

Na swej koronnej nawierzchni, ziemnej, Nadal przegrał trzykrotnie w dwudziestu czterech meczach. Dało mu to pozycje lidera w zestawieniu zawodników, którzy rozegrali co najmniej dziesięć meczów w mijającym roku. Hiszpan na mączce wygrał już 59 turniejów w karierze. To plasuje go na pierwszym miejscu spośród tenisistów w Erze Open. Drugiego w zestawieniu Guilermo Villasa wyprzedza o dziesięć tytułów.

Jedyną nawierzchnią, na jakiej lider rankingu ATP nie wygrał największego procenta spotkań spotkań, jest trawa. Dwukrotny mistrz Wimbledonu rozegrał w 2019 roku tylko sześć meczów na najszybszej z nawierzchni i wygrał pięć. Daje mu to czwarte miejsce w zestawieniu. Liderem jest Novak Dźoković, który w 2019 jedyny turniej na trawie rozegrał na Wimbledonie. Sięgając po tytuł mistrzowski, wygrał siedem spotkań i wykazał się 100% skutecznością.

W zakończonym sezonie wciąż było widać przewagę tych, którzy nadają ton rozgrywkom od lat – Rafaela Nadala, Novaka Dźokovicia i Rogera Federera – ale coraz śmielej poczynają sobie zawodnicy młodszej generacji. Tacy zawodnicy jak Dominic Thiem, Stefanos Tsitsipas, Matteo Berrettini czy Daniił Miedwiediew coraz bardzo zaznaczają swą obecność na światowych kortach. Ten ostatni rozegrał w 2019 roku najwięcej spotkań spośród tenisistów notowanych w światowej czołówce i odniósł najwięcej zwycięstw. W końcówce sezonu złapał nieco zadyszki. Jednak gdy odpocznie i zostanie wsparty kolegami swojej generacji, rządzący tenisem od lat będą mieć twardy orzech do zgryzienia w drodze po kolejne tytuły.