Rafael Nadal odznaczony przez władze Madrytu

/ Dominika Opala , źródło: www.tennisworldusa.org / www.tennisnet.com / www.marca.com, foto: AFP

Rafael Nadal otrzymał Wielki Krzyż Orderu Drugiego Maja. Zaszczytu tego Hiszpan dostąpił ze względu na swoje zasługi pozasportowe. Ponadto tego samego dnia mistrz z Majorki dostał drugą nagrodę, tym razem przyznaną przez dziennik sportowy „AS”. 

Rafael Nadal to jeden z najwybitniejszych hiszpańskich sportowców w historii. 34-latek z Majorki zdobył w tym roku 20. tytuł wielkoszlemowy, wygrywając 13. raz Roland Garros i tym samym zrównał się liczbą (rekordową) szlemów z Rogerem Federerem. Osiągnięcie to docenił hiszpański dziennik sportowy „AS”, który przyznał Nadalowi AS Sports Award 2020. Nagrodę Hiszpan odebrał w Royal Theatre Dance Hall w Madrycie.

Kilka godzin wcześniej „Rafa” dostąpił innego zaszczytu. Isabel Ayuso, prezydent stolicy Hiszpanii, odznaczyła Nadala Wielkim Krzyżem Orderu Drugiego Maja (Gran Cruz de la Orden del Dos de Mayo). Ceremonia odbyła się w Real Casa de Correos w Madrycie.

Gran Cruz de la Orden del Dos de Mayo przyznawany jest wyjątkowym osobom bądź instytucjom, które pomogły swojemu krajowi różnych dziedzinach życia. Nadal przekazał w tym roku pieniądze dla ofiar powodzi na Majorce, a także sam pomagał poszkodowanym. Ponadto rozpoczął kampanię wspierającą pracowników służby zdrowia w czasie pandemii koronawirusa. Właśnie ze względu na to zaangażowanie społeczne Nadal otrzymał najwyższe odznaczenie, jakie może przyznać Wspólnota Madrytu.

Chciałbym podzielić się tą nagrodą z mieszkańcami Madrytu, miejsce, które jest mi bardzo bliskie. Spędziłem tu niezapomniane chwile, zarówno zawodowo, jak i prywatnie – powiedział wicelider rankingu ATP, który zadedykował to odznaczenie także wszystkim dotkniętym przez pandemię koronawirusa.

W przeszłości Order ten otrzymywały już osoby ze świata sportu. Byli to Francisco Fernández Ochoa, Ángel Nieto, Manuel Santana, Alberto Contador, Javier Fernández, Felipe Reyes, Vicente del Bosque.