Ranking ATP. Czołówka odmłodniała

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Znamy już ostateczny kształt rankingu ATP na koniec sezonu. W porównaniu do zestawienia sprzed roku można zauważyć, że średnia wieku czołowej ósemki wyraźnie spadła. Jeśli chodzi o Polaków, to znów w pierwszej setce plasuje się tylko Hubert Hurkacz.

Przed rokiem w pierwszej ósemce rankingu ATP znajdowało się tylko dwóch zawodników poniżej 30. roku życia. Byli to Alexander Zverev i Dominic Thiem. Średnia wieku czołówki wynosiła aż 29,75 lat. W tym sezonie, choć pierwszą trójkę wciąż tworzą Rafael Nadal, Novak Dźoković i Roger Federer, za ich plecami widać zmianę.

Tym razem 26-letni Dominic Thiem jest nie drugim najmłodszym zawodnikiem czołowej ósemki, a czwartym najstarszym. Do grona najlepszych tenisistów świata dołączyli bowiem 23-letni Daniił Miedwiediew i Matteo Berrettini oraz 21-letni Stefanos Tsitsipas. Zajęli oni miejsca 31-letnich Juana Martina del Potro i Marina Czilicia oraz 33-letniego Kevina Andersona. Dzięki temu średnia wieku na czele rankingu spadła o 2,5 roku.

W ostatnim tygodniu, w związku z wynikami ATP Finals, w czołówce zaszła jedna zmiana. Thiem dzięki dotarciu do finału wyprzedził Miedwiediewa. Prowadzenie, mimo odpadnięcia w grupie, utrzymał Rafael Nadal, jako że równie wcześnie z turniejem pożegnał się Novak Dźoković. Hiszpan ma na swoim koncie 9985 punktów i o 840 wyprzedza Serba. Dorobek trzeciego Federera jest już znacznie skromniejszy – wynosi 6590.

Na 37. miejscu z 1198 punktami sezon zakończył Hubert Hurkacz. W ostatniej chwili z pierwszej setki wypadł Kamil Majchrzak, który w zeszłym roku grał w półfinale Challengera w Houston. Polak spadł z 91. miejsca na 101. Ma 575 punktów i traci dokładnie jeden do 100. Jamesa Duckwortha.