Ranking ATP. Hurkacz jak Fibak i Janowicz

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Hubert Hurkacz to 28. tenisista świata w najnowszym notowaniu rankingu ATP. Z top 100 zestawienia wypadł Kamil Majchrzak, a na fotel lidera powrócił Novak Dźoković.

Za nami pierwszy turniej Wielkiego Szlema w 2020 roku. Rozstrzygnięcia na kortach w Melbourne Parku przyniosły zmiany w notowaniu najlepszych tenisistów świata. Hubert Hurkacz co prawda zakończył zmagania w Australii już na drugiej rundzie, ale zdobyte punkty pozwoliły mu awansować o trzy „oczka”. Tym samym wrocławianin jako trzeci polski tenisista – po Wojciechu Fibaku i Jerzym Janowiczu – znalazł się czołowej trzydziestce zestawienia.

Łodzianin powrócił w poniedziałek do rankingu po 14 miesiącach przerwy. Były czternasty zawodnik świata w dwóch francuskich challengerach zdobył osiem punktów. Dzięki temu jest obecnie na pozycji numer 1038. Z zestawienia wypadł z kolei Michał Przysiężny, który w zeszłym roku zakończył karierę.

W top 100 mamy obecnie tylko jednego zawodnika. Poza setkę wypadł Kamil Majchrzak. Drugi tenisista Polski miał szansę na występ w Australian Open po raz pierwszy bez potrzeby przebijania się przez kwalifikacje. Kontuzja miednicy zmusiła go jednak do rezygnacji ze startów, a co za tym idzie spadł na 105. miejsce w rankingu.

Na fotel lidera zestawienia powrócił mistrz z Melbourne. Novak Dźoković rozpoczął własnie 276. tydzień jako najlepszy tenisista świata. Jeżeli Serb utrzyma pozycję przez jedenaście tygodni, wyprzedzi na liście wszech czasów Pete’a Samprasa. Z kolei za 35 tygodni ma szansę zdetronizować lidera – Rogera Federera. Szwajcar zachował trzecią lokatę w najnowszym rankingu.  Drugie miejsce ze stratą 325 punktów do lidera zajmuje Rafael Nadal. Tuż za podium zestawienia plasuje się niedzielny finalista – Dominic Thiem.