Ranking ATP. Hurkacz w dziesiątce, mistrzowie z Sofii i Metz z awansami

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, własne, foto: AFP

W ostatnim tygodniu ośmiu czołowych tenisistów świata przygotowywało się do startu w ATP Finals, a ich koledzy z dalszych miejsc rankingowych rywalizowali w Sofii i Metz. Oba turnieje miały rangę 250, ale ich wyniki i tak dość znacząco zmieniły aktualny wygląd klasyfikacji najlepszych.

Na czele zestawienia ATP niezmiennie znajduje się Novak Dżoković, który zapewnił już sobie zakończenie roku na fotelu lidera. Małe sukcesy mogli świętować także inni uczestnicy Finałów ATP – Alexander Zverev i Holger Rune. Niemiec awansował o jedno „oczko” i jest siódmy, zaś Duńczyk poprawił się o dwie lokaty i przesunął się na ósmą pozycję.

Bezpośrednio za jego plecami znajduje się Hubert Hurkacz, który także podciągnął się o dwie lokaty. Awans Polaka powiązany jest ze spadkami Taylora Fritza i Caspera Ruuda. Szczególnie wyraźnie pogorszył się ranking Norwega. 24-latek stracił aż cztery miejsca i jest jedenasty.

Swój dorobek punktowy mocno poprawili za to mistrzowie turniejów rozgrywanych w Bułgarii i Francji. Najlepszy w Sofii był Adrian Mannarino, a zdobycie tytułu dało mu awans na 22 lokatę klasyfikacji najlepszych. Nieco wyżej plasuje się Ugo Humbert. Zdobywca trofeum w Metz poprawił się o trzy lokaty i jest dwudziesty.

Jeszcze bardziej imponujące marsze w górę rankingu odnotowali finaliści wymienionych imprez. Jack Draper, który uległ Mannarino, jest w tym tygodniu 61 (21 „oczek” w górę), zaś – pokonany przez Humberta – Rosjanin Aleksander Szewczenko zajmuje 49 miejsce (awans o 14 pozycji).

Jeśli chodzi o pozostałych reprezentantów Polski, to utrzymali się oni w rejonach rankingu, w jakich znajdowali się w ostatnich tygodniach. Daniel Michalski jest 263, Maks Kaśnikowski 319, zaś Kacper Żuk 360.