Ranking ATP. Już oficjalnie: Hurkacz czwartym Polakiem w top 50!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

To radosny dzień dla Huberta Hurkacza i całego polskiego tenisa. 22-latek z Wrocławia awansował na 41. miejsce i stał się tym samym czwartym reprezentatnem Polski w historii, któremu udało się przedostać do grona pięćdziesięciu najlepszych tenisistów. 

Oczywiście należy pamiętać, że ranking ATP wprowadzono w 1973 roku. Ignacy Tłoczyński czy Władysław Skonecki wyróźniali się osiągnięciami w swoich czasach, jednak ich wyniki trudno zestawić ze współczesnością. Odkąd ranking istnieje, tylko trzech Polaków zajmowało miejsca w czołowej pięćdziesiątce. Do Wojeciecha Fibaka, Jerzego Janowicza i Łukasza Kubota dziś dołączył Hubert Hurkacz. Wrocławianin awansował z 52. na 41. miejsce i wyrównał osiągnięcie Łukasza Kubota (więcej tutaj). 

Na najwyższe miejsce w karierze wspiął się również Kamil Majchrzak. Drugi z naszych reprezentantów dotarł w ubiegłym tygodniu do ćwierćfinału challengera w Rzymie, dzięki czemu awansował ze 115. na 111. pozycję w rankingu. 

W czołowej dziesiątce doszło do kilku zmian. Alexander Zverev nie obronił tytułu w prestiżowym turnieju w Madrycie, wskutek czego spadł na 5. miejsce – wyprzedził go Dominic Thiem. Powody do radości ma natomiast Stefanos Tsitsipas, który od dzisiaj jest siódmą rakietą świata. Grek awansował o dwie pozycje i zostawił za swoimi plecami Kevina Andersona i Juana Martina del Potro. Liderem rankingu pozostał Novak Dżoković. Serb powiększył przewagę nad drugim Rafaelem Nadalem do 4170 punktów. 

Ze znacznie mniejszą, choć i tak wyraźną przewagą stawce deblistów przewodzi Mike Bryan. Drugi jest Jack Sock, a trzeci Łukasz Kubot. Polak wyprzedził Nicolasa Mahuta, który spadł na piąte miejsce. Rozdziela ich Marcelo Melo. 


Wyniki

NULL