Ranking ATP ma nowego lidera!

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, własne, foto: AFP

W niedzielę najlepsi tenisiści świata zakończyli zmagania na kortach Foro Italico w Rzymie. Ich wyniki w znaczący sposób przełożyły się na kształt najnowszego rankingu ATP.

W tym tygodniu największe powody do świętowania ma Carlos Alcaraz. Choć Hiszpan odpadł z turnieju we włoskiej stolicy już w trzeciej rundzie, rezultat ten wystarczył mu do wyprzedzenia Novaka Dżokovicia i objęcia prowadzenia w rankingu. Na pozycję Serba w aktualnym zestawieniu wpłynął także wynik Daniiła Miedwiediewa. Rosjanin, który wywalczył wczoraj tytuł mistrzowski, przesunął się na pozycję wicelidera, spychając mistrza Australian Open 2023 na trzeci stopień podium.

Inną zmianą w pierwszej dziesiątce jest zamiana miejsc między Holgerem Rune i Andriejem Rublowem. Duński finalista turnieju w Rzymie jest obecnie szósty, a zawodnik z Moskwy zajmuje siódmą lokatę. Swoje poprzednie miejsca zachowali za to pozostali półfinaliści włoskich zawodów, czyli Casper Ruud i Stefanos Tsitsipas. Norweg i Grek są odpowiednio na czwartej i piątej pozycji.

W dalszych rejonach klasyfikacji także doszło do kilku interesujących przetasowań. Na 27 miejsce osunął się Alexander Zverev, a spadek ten oznacza, że Niemiec stracił tytuł pierwszej rakiety swojego kraju. W tym tygodniu zaszczyt ten przypadł Janowi-Lennardowi Struffowi, który znajduje się „oczko” wyżej od swojego rodaka.

Uwagę przykuwają także nowe pozycje dwóch zawodników z Ameryki Południowej. O 15 lokat w górę awansował – obecnie 46 – Tomas Martin Etcheverry, zaś z pierwszą setką rankingu pożegnał się Cristian Garin. Chilijczyk nie obronił punktów zdobytych w Rzymie w zeszłym roku i w tym tygodniu jest dopiero 106 tenisistą świata.

Zdecydowanie więcej powodów do zadowolenia od 26-latka z Santiago mają reprezentanci Polski. Mimo słabego występu w Rzymie Hubertowi Hurkaczowi udało się awansować na 13 lokatę rankingu, a swoimi małymi sukcesami mogą cieszyć się także Daniel Michalski i Kacper Żuk. Pierwszy jest 265 (24 miejsca w górę), a drugi zajmuje 270 pozycję (cztery miejsca wyżej niż w poprzednim tygodniu).