Ranking ATP. Miedwiediew ponownie w dziesiątce, niewielki spadek Hurkacza

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, własne, foto: AFP

Poniedziałek oznacza dla kibiców tenisa aktualizację rankingu ATP. Liderem tej klasyfikacji wciąż jest Novak Dżoković, ale w pierwszej pięćdziesiątce zestawienia zaszło kilka zmian.

W poprzednim tygodniu najlepsi zawodnicy na świecie rywalizowali w trzech turniejach rangi ATP Tour. Rankingowe punkty można było zdobyć w Rotterdamie, Buenos Aires i Delray Beach, a gracze którzy zaszli daleko w tych imprezach przeważnie odnotowali awanse.

Istotnym przetasowaniem w obrębie pierwszej dziesiątki rankingu był powrót do niej Daniiła Miedwiediewa. Rosjanin wygrał zawody rangi ATP 500 w Holandii i dzięki temu przesunął się na ósmą lokatę. Sukces 27-latka miał też delikatny wpływ na sytuację Huberta Hurkacza. Wygrana Miedwiediewa i słabszy występ wrocławianina w Rotterdamie sprawiły, że Polak wypadł z top 10 i zajmuje obecnie jedenastą pozycję.

Niewielkie poprawy rankingowych lokat zanotowali także Jannik Sinner i Grigor Dimitrow. Ich wyniki w Holandii pozwoliły im awansować odpowiednio na dwunaste i dwudzieste piąte miejsce. Dużo wyraźniejszy był skok rankingowy, jaki wykonał Tallon Griekspoor. Reprezentant gospodarzy dotarł w Rotterdamie aż do półfinału, a to pozwoliło mu przesunąć się aż o 21 pozycji w górę. Obecnie 26-latek zajmuje w klasyfikacji ATP czterdziestą lokatę.

W najnowszym zestawieniu najlepszych nie zabrakło także spadków. Konsekwencje słabej formy mocno odczuł Diego Schwartzman. Argentyńczyk nie obronił punktów za zeszłoroczny finał domowego turnieju w Buenos Aires, a po potrąceniu „oczek” za finał imprezy w Rio De Janeiro, osunął się na trzydzieste ósme miejsce. Sześć pozycji niżej znalazł się także – obecnie czterdziesty czwarty – Brytyjczyk Jack Draper.

Pozycje mistrzów imprez w Buenos Aires i Delray Beach pozostały bez zmian. Carlos Alcaraz wciąż jest drugi, a Taylor Fritz siódmy. Jednocześnie Amerykanin mocno zredukował różnicę dzielącą go od Rafaela Nadala. Strata jaką obecnie ma do szóstego w rankingu Hiszpana wynosi mniej niż dwieście punktów.

Niewielkie awanse zanotowało także dwóch Polaków z trzeciej setki zestawienia. Kacper Żuk jest 260 (w górę o sześć miejsc), a Daniel Michalski 266 (pięć lokat w górę).