Ranking ATP. Niesamowity wyczyn Novaka Dżokovicia

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Novak Dżoković rozpoczął kolejny tydzień na czele rankingu ATP, którego najnowsze notowanie zostało opublikowane dzień po ostatnim meczu kończącego sezon ATP Finals. W turyńskiej imprezie na korcie zobaczyliśmy również Huberta Hurkacza. Wrocławianin patrząc na zestawienie najlepszych tenisistów świata tak jak Serb może mieć powody do zadowolenia.

Za nami ostatni singlowy akord sezonu 2023. W imprezie dla ośmiu najlepszych tenisistów świata najlepszym okazał się Novak Dżoković. Jest to dla niego siódmy w karierze triumf w tej imprezie. Za występ w stolicy Piemontu belgradczyk otrzymał 1300 punktów. Tym samym umocnił się na pozycji liderka rankingu. Jego przewaga nad drugim w notowaniu Carlosem Alcarazem wynosi obecnie 2390 „oczek”. Na najnizszym stopniu podium tak jak w poprzednim zestawieniu znajduje się Daniił Miedwiediew. Jednak jego przewaga nad czwartym Jannikiem Sinnerem nieco zmalała. To efekt awansu Włocha do niedzielnego finału turyńskiej rywalizacji.

Novak Dżoković zasiada na fotela lidera rankingu to 400. tydzień co jest najlepszym wynikiem w historii zarówno męskiego jak i kobiecego tenisa. Tenisista z Belgradu drugiego w zestawieniu najdłużej liderujących tenisistów Rogera Federera wyprzedza obecnie o 90 tygodni. Z kolei wśród kobiet najlepszym rezultatem może się pochwalić Steffi Graff. Niemiecka tenisistka przewodziła klasyfikacji pań w sumie przez 2639 dni, czyli 377 tygodni. Serb po raz ósmy zakończy sezon jako lider rankingu. Poprzednio ta sztuka udała mu się w latach: 2011,2012, 2014, 2015, 2018, 2020 i 2021.

Trzeci rok z rzędu w top 10 zestawienia najlepszych tenisistów świata rok zakończy Hubert Hurkacz. Wrocławianin, który w turyńskie Pala Alpitour w ostatnim meczu fazy grupowej po tym jak zastąpił Stefanosa Tsitsipasa, zmierzył się z Novakiem Dżokoviciem. Obecnie jest sklasyfikowany na dziewiątym miejscu notowania najlepszych tenisistów świata.