Ranking ATP. Novak Dżoković coraz niżej w zestawieniu?

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Novak Dżoković w poniedziałkowym w najnowszym notowaniu rankingu zajmuje trzecie miejsce. Jest to pierwsza sytuacja od osiemnastu lat kiedy na dwóch czołowych miejscach nie ma nikogo z czwórki: Roger Federer, Rafael Nadal, Andy Murray i Novak Dżoković. Dla tego ostatniego może to być nie ostatni w najbliższym czasie spadek w rankingu.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem tegorocznej edycji turnieju na kortach Wimbledonu z rankingu ATP odpisano zawodnikom punktu za tegoroczny występ. W efekcie tego z fotela lidera rankingu spadł ubiegłoroczny mistrz – Novak Dżoković. Serba zobaczymy w tym roku nad Tamizą, jednak zgodnie z decyzją władz ATP nie otrzyma za ten występ punktów rankingowych. Jest to pokłosie decyzji organizatorów, którzy nie dopuścili do rywalizacji zawodników z Rosji i Białorusi. Na wskutek tej decyzji ATP zdecydowało, że w tym roku na Wimbledonie rywalizacja nie będzie się toczyć o rankingowe punkty.

To wszystko może skutkować kolejnym spadkiem w rankingu Novaka Dżokovicia. Jak obliczono, po zakończeniu rywalizacji na londyńskich kortach Novak Dżoković może być nawet siódmym tenisistą świata. A tak nisko w zestawieniu najlepszych zawodników świata serbski tenisista ostatni raz był w październiku 2018 roku.

Jednak to nie ostatnie „kłopoty” byłego lidera rankingu jeżeli chodzi o jego pozycję wśród najlepszych tenisistów świata. Belgradczyk w związku z niezaszczepieniem się przeciwko COVID-19 stracił początek sezonu, bo najpierw nie miał możliwości rywalizacji m.in. podczas Australian Open, a następnie w czasie marcowych tysięczników w Stanach Zjednoczonych. Wiele wskazuje na to, że trzykrotnego mistrza może zabraknąć w tym roku na kortach Flushing Meadows. Wówczas Serb mógł się znaleźć nawet poza top 10 zestawienia najlepszych tenisistów świata.