Ranking. Możliwa ponowna zmiana na fotelu liderki

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Naomi Osaka ma szansę, aby w pierwszy poniedziałek kwietnia 2021 powrócić na fotel liderki rankingu. Jednak to, czy tak się stanie, nie zależy wyłącznie od tenisistki z Kraju Kwitnącej Wiśni.

W czwartek władze kobiecego tenisa ogłosiły powrót do starego, 52-tygodniowego, systemu naliczania punktów. To sprawia, że w opublikowanym 5 kwietnia notowaniu rankingu dorobek punktowy tenisistek będzie uboższy o „oczka” zdobyte podczas następujących imprez w 2019 roku: Miami, Guadalajara, Charleston i Monterrey.

Taka sytuacja sprawia, że aby obronić fotel liderki rankingu WTA Ashleigh Barty musi dotrzeć do finału imprezy w Miami. Wówczas niezależnie od wyniku uzyskanego przez Osakę, wciąż będzie najlepszą tenisistką świata. By to Japonka powróciła na szczyt zestawienia, musi co najmniej dotrwać do decydującego o tytule meczu. Gdy tenisistka z Antypodów zamelduje się w 1/2 finału, zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni musi sięgnąć po tytuł mistrzowski.

Ashleigh Barty i Naomi Osaka to tenisistki, które zajmują dwa czołowe miejsca w rankingu niemal od początku 2019 roku. Po Miami Open 2021 może dojść do kolejnego przetasowania na szczycie.