Ranking WTA. Azarenka najwyżej od ponad trzech lat, drobne spadki Linette i Świątek

/ Szymon Adamski , źródło: , foto:

Dzięki zwycięstwu w Western&Southern Open Wiktoria Azarenka awansowała o 32 miejsca w rankingu WTA i od dzisiaj jest 27. rakietą świata. Była liderka po raz ostatni była notowana tak wysoko w marcu 2017 roku. W rozmowie z WTA Insider opowiedziała o zmianach, jakie u niej zaszły w ostatnim czasie. 

31-letnia Białorusinka wróciła na właściwe tory i po raz drugi w karierze wygrała prestiżowy turniej Western&Southern Open. Po raz pierwszy zwyciężyła w nim w 2013 roku i przełożyło się to wtedy na bardzo dobry występ w US Open. Rozstawiona z numerem dwa Azarenka dotarła do finału, w którym nieznacznie uległa Serenie Williams. Czy tym razem historia się powtórzy?

W rozmowie z WTA Insider Azarenka przyznała, że w ciągu kilku ostatnich latach bywała ofiarą własnego ego. Znaczącą spadła w rankingu, a oczekiwania względem siebie wciąż miała takie, jak w swoim najlepszym okresie. – Kiedy masz oczekiwania i ich nie realizujesz, wtedy się niszczysz. Popełniałam ten błąd wiele, wiele razy – przyznała białoruska tenisistka. Ostatnio jednak zmieniła podejście i zrozumiała, że pojedyncze zwycięstwa i porażki nie sprawiają, że jest lepszą lub gorszą tenisistką. Po triumfie w Western&Southern Open zdawała być się bardziej zadowolona z własnego nastawienia do rywalizacji niż osiągniętych wyników, choć zwłaszcza zwycięstwa nad Caroline Garcią i Ons Jabeur dały jej dużo radości.

Dzięki zdobytym w Nowym Jorku punktom Azarenka awansowała na 27. miejsce – najwyższe odkąd wróciła do gry po urodzeniu dziecka. Druga z finalistek – Naomi Osaka – awansowała o jedno miejsce i aktualnie jest dziewiąta. Liderką pozostaje Ashleigh Barty.

Niewielkie spadki zanotowały nasze reprezentantki. Zarówno Iga Świątek, jak i Magda Linette zostały wyprzedzone przez dwie rywalki i zajmują odpowiednio 37. i 53. miejsce. O wiele lepiej wygląda sytuacja w rankingu deblowym. Świątek dzięki awansu do półfinału w Western&Southern Open awansowała o blisko 300 pozycji! Po imponującym skoku wylądowała na miejscu numer 165. To daje jej miano drugiej deblistki w Polsce. Pierwszą niezmiennie od kilku lat jest Alicja Rosolska – aktualnie 43. na świecie.