Ranking WTA. Barty liderką na koniec roku, Polki bez zmian

Ashleigh Barty została najwyżej sklasyfikowaną tenisistką świata na koniec sezonu 2019. Pozycji w porównaniu do poprzedniego notowania nie zmieniły zarówno Magda Linette, jak i Iga Świątek.

Najlepsze polskie tenisistki już zakończyły sezon i nie występowały nigdzie w ubiegłym tygodniu. Juniorska mistrzyni Wimbledonu, po przerwie spowodowanej urazem, rozpoczęła już nawet powoli przygotowania do nowego sezonu. Pozycja zarówno poznanianki, jak i warszawianki w opublikowanym w poniedziałek rankingu się nie zmieniły. Linette jest 42., a Świątek 61. tenisistką na świecie.

Ostatnie dwa tygodnie to z kolei walka w dwóch turniejach mistrzyń – „dużym” rozgrywanym  w Shenzhen (WTA Finals) i „małym” w Zhuhai (WTA Elite Trophy). W pierwszy poniedziałek listopada zawodniczkom z czołówki zostały doliczone punkty za te dwie imprezy. Najlepszą tenisistką mijającego roku została Ashleigh Barty, która wygrała imprezę w Shenzhen. Australijka ma 1911 punktów przewagi nad drugą Karoliną Pliszkovą, z którą walczyła w sobotnim półfinale chińskiej imprezy. Trzecie miejsce zajmuje Naomi Osaka, a za nią są Simona Halep i Bianca Andreescu. Na szóste miejsce, z ósmego, przesunęła się z kolei Elina Switolina. Tenisistka naszych wschodnich sąsiadów co prawda nie obroniła tytułu, jednak zdobyte punkty pozwoliły jej wyprzedzić w zestawieniu Petrę Kvitovą i Belindę Bencic. Dwie ostatnie pozycje w top 10 zajmują Kiki Bertens i Serena Williams, a drugą dziesiątkę otwiera mistrzyni WTA Elite Trophy 2019 – Aryna Sabałenka.