Ranking WTA. Osaka wygrała walkę o fotel liderki, życiówka Świątek

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Naomi Osaka to nowa liderka rankingu WTA. Japonka jest pierwszą w historii tenisistką z Azji na szczycie zestawienia. Na najwyższe w karierze, 140 miejsce awansowała z kolei Iga Świątek, natomiast spadek zaliczyła Magda Linette.

Przed rozpoczęciem pierwszej tegorocznej lewy Wielkiego Szlema szansę na objęcie pozycji liderki notowania najlepszych tenisistek świata miało jedenaście zawodniczek. Ostatecznie pierwsze miejsce w rankingu przypadło triumfatorce Australian Open 2019, Naomi Osace.

Tuż za 26. liderką w historii rankingu WTA jest Petra Kvitova, która po pięciu latach powróciła do finału wielkoszlemowego. Trzecią pozycję zajmuje dotychczasowa liderka, Simona Halep. Największy spadek spośród tenisistek z Top 10 zanotowała ubiegłoroczna mistrzyni z Melbourne – Caroline Wozniacki, która spadła z trzeciego na dziewiąte miejsce. 

Drugą rakietą Polski została Iga Świątek. Warszawianka z powodzeniem zadebiutowała w turnieju głównym Wielkiego Szlema, co sprawiło, że w rankingu przesunęła się z miejsca 177 na 140. Tym samym wyprzedziła dotychczasową wiceliderkę polskiego zestawienia, zajmującą obecnie 194. pozycję Magdalenę Fręch.

Najwyżej notowaną z Polek pozostaje Magda Linette. Poznanianka nie obroniła punktów za trzecią rundę Australian Open 2018 i spadła z 80. na 98.miejsce.