Ranking WTA. Rośnie przewaga Świątek. Będzie wynosić ponad tysiąc punktów

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

W najbliższy poniedziałek na stronie WTA pojawi się nowy rankingu, a na jego szczycie nazwisko Igi Świątek. Polka będzie miała sporą przewagę nad konkurentkami. W najlepszym przypadku jej przewaga nad drugą tenisistką będzie wynosić blisko 1700 punktów.

Czwarty kwietnia 2022 roku na zawsze zapisze się w historii kobiecego, a szczególnie polskiego tenisa. Tego dnia Iga Świątek oficjalnie zostanie liderką rankingu WTA. Dwudziestą ósmą w historii, a pierwszą z naszego kraju. Zawdzięcza to przede wszystkim fantastycznym wynikom w ostatnich tygodniach, ale też sensacyjnej decyzji Ash Barty o zakończeniu kariery. Australijka zasiadała na fotelu liderki od września 2019 roku.

O tym, jak dokładnie będzie wyglądać czołówka rankingu WTA, zadecydują rozstrzygnięcia w Miami. Do półfinałów rozgrywanego aktualnie turnieju awansowały Iga Świątek, Jessica Pegula, Belinda Bencic i Naomi Osaka. Już teraz można jednak wysnuć pierwsze wnioski.

Przede wszystkim przewaga Świątek nad wszystkimi przeciwniczkami będzie dość wyraźna. Druga Barbora Krejczikova będzie tracić do naszej reprezentantki przeszło tysiąc punktów. Zaraz za Czeszką sklasyfikowana zostanie Paula Badosa, co w jej przypadku oznacza poprawienie ,,życiówki”. Dla porównania różnica pomiędzy Krejczikovą a Badosą będzie znacznie mniejsza – raptem 63 punkty.

Świątek nie powiedziała jednak w Miami ostatniego słowa. Do zdobycia jest jeszcze ponad 600 punktów, które uczyniłyby jej sytuację jeszcze bardziej komfortową. Gdyby Świątek wygrała całe zawody, miałaby blisko 1700 punktów przewagi nad drugą tenisistką.

Świetną dyspozycję Świątek na początku 2022 roku odzwierciedla też ranking WTA Race. Tylko osiem aktywnych zawodniczek od początku sezonu uzbierało więcej niż 1000 punktów. W tym gronie jest też oczywiście Iga Świątek, lecz w jej przypadku tysiąc to olbrzymie niedopowiedzenie. Polka ma już 3310 punktów, a po ewentualnym zwycięstwie w Miami może nawet zbliżyć się do czterech tysięcy. Tymczasem wynik drugiej w tym zestawieniu Marii Sakkari to 1610 puntów.