Ranking WTA. Świątek najwyżej w karierze, Sakkari po raz pierwszy w dziesiątce

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek pnie się w rankingu WTA! W najświeższym notowaniu jest tuż za podium. Wyprzedzają ją tylko Ashleigh Barty, Aryna Sabałenka i Karolina Pliszkova. Życiówkę poprawiła też ostatnia rywalka naszej reprezentantki, Maria Sakkari. Greczynka po raz pierwszy w karierze znalazła się w czołowej dziesiątce. 

Nasza najlepsza tenisistka w zeszłym tygodniu rywalizowała w Ostrawie. Punkty zdobyte za awans do półfinału pozwoliły jej awansować z szóstego na czwarte miejsce w rankingu. Nigdy wcześniej nie znalazła się tak wysoko. Ostatnią Polką notowaną w czołowej piątce rankingu WTA była Agnieszka Radwańska. Od jej obecności w tym wąskim, ale jakże elitarnym gronie, minęło już ponad 4,5 roku.

Świątek ma przed sobą tylko trzy tenisistki: liderkę Ashleigh Barty, wiceliderkę Arynę Sabałenkę i trzecią Karolinę Pliszkovą. Na razie nie zanosi się, by którąś z nich miała wyprzedzić. Ich przewaga jest bowiem dość wyraźna, a okazji do solidnego zapunktowania w tym sezonie wiele nie pozostało. Najwięcej tenisistki będą mogły ugrać w Indian Wells i WTA Finals, które w tym roku zostaną rozegrane w Guadalajarze.

Na udział w prestiżowej imprezie wieńczącej sezon chrapkę ma Maria Sakkari. Greczynka rozgrywa najlepszy sezon w karierze i właśnie została pierwszą tenisistką ze swojego kraju w czołowej dziesiątce rankingu. Przypomnijmy, że w Ostrawie pokonała Igę Świątek, jednak w meczu o tytuł uległa Anett Kontaveit. Estonka wyprzedziła siedem zawodniczek i aktualnie jest 23. rakietą świata.

Odnotować należy również życiówkę Magdaleny Fręch, która od dzisiaj jest 108. na świecie. Coraz bliżej jest więc zrealizowania jednego ze swoich celów, jakim bez wątpienia jest awans do top 100, co pozwoliłoby jej m.in. unikać wielkoszlemowych eliminacji. Pomiędzy Igą Świątek a Magdaleną Fręch jest jeszcze Magda Linette. Druga rakieta Polski zajmuje 54. miejsce.