Ranking WTA. Świątek spadnie po Australian Open

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Ranking WTA zostanie opublikowany dopiero w poniedziałek, ale wiemy już, że Iga Świątek nie utrzyma 17. pozycji.  Polkę wyprzedzi Jennifer Brady,  a być może również Karolina Muchova. Amerykanka i Czeszka doskonale prezentują się w Melbourne. W piątek powalczą ze sobą w półfinale.

Brady i Muchova to zawodniczki z trzeciej dziesiątki rankingu WTA, jednak punkty zdobyte w Melbourne pozwolą im wyprzedzić niektóre przeciwniczki. Brady awansuje na co najmniej 15. miejsce. To już pewne, że wyprzedzi Igę Świątek – aktualnie 17. rakietę świata.

To nie oznacza, że Świątek spadnie na 18. miejsce. Naszą reprezentantkę wyprzedzić może jeszcze bowiem Karolina Muchova. Wszystko zależy od tego, czy Czeszka zdoła awansować do finału. Jej przeciwniczką w półfinale będzie Jennifer Brady. Amerykanka i Czeszka spotkają się w piątek około godziny 8 polskiego czasu.

Co z dwiema pozostałymi półfinalistkami? Naomi Osaka musiałaby wygrać cały turniej, żeby awansować z trzeciego na drugie miejsce. Z kolei Serena Williams, aktualnie 11. w rankingu, dzięki punktom zdobytym w pierwszych pięciu meczach awansuje na co najmniej 8. pozycję. Gdyby zdobyła 24. tytuł wielkoszlemowy w karierze, od poniedziałku zajmowałaby miejsce numer cztery.

Minimalny spadek zanotuje też Magda Linette. Tenisistka z Poznania spadnie z 42. na 43. miejsce.