Rewelacja sezonu nie schodzi ze zwycięskiej ścieżki

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

W środę poznaliśmy pierwsze ćwierćfinalistki China Open. Awans, ale z dużymi problemami, wywalczyły Ashleigh Barty i Elina Switolina. Szesnasty mecz z rzędu wygrała Bianca Andreescu.

Kanadyjka po wygranej w Nowym Jorku zrobiła sobie zasłużoną przerwę. W pierwszej rundzie chińskich zawodów 19-latka pokonała Aliaksandrę Sasnowicz a w drugiej zmierzyła się z Elise Mertens. W pierwszej partii reprezentantka Kraju Klonowego Liścia była lepsza o jedno przełamanie. Na początku drugiej odsłony meczu Belgijka ruszyła do kontrataku i odskoczyła na 4:1. Andreescu nie zamierzała jednak odpuszczać i zaczęła odrabiać straty. W dziesiątym gemie obroniła piłkę setową i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce skuteczniejsza okazała się turniejowa „piątka”, dzięki czemu wygrała szesnasty mecz z rzędu.

Bianca Andreescu o miejsce w ćwierćfinale zagra z Jennifer Bardy, która sprawiła niespodziankę i wyeliminowała Madison Keys. Zawodniczka rozstawiona z numerem 11 pewnie wygrała pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych górą była mniej utytułowana z Amerykanek.

W środę poznaliśmy również pierwsze ćwierćfinalistki China Open. Najszybciej awans zapewniła sobie Petra Kvitova. Czeszka w dwóch setach pokonała Belindę Bencic. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zmierzy się teraz z Ashleigh Barty, która na zwycięstwo nad Zhang Saisai musiała zapracować zdecydowanie ciężej. O losach pierwszej partii zadecydowało pojedyncze przełamanie, które Australijka zdobyła już w drugim gemie. W drugiej odsłonie pojedynku obie tenisistki pilnowały własnych serwisów, a w tie-breaku szalę zwycięstwa przechyliła na swoją stronę przechyliła faworytka gospodarzy. W decydującym secie liderka światowego rankingu odzyskała kontrolę nad przebiegiem gry, dwukrotnie odebrała podanie rywalce i po 2 godzinach i 32 minutach walki zapewniła sobie zwycięstwo.

O miejsce w półfinale zagrają również Elina Switolina i Kiki Bertens. Obie o wygraną musiały rywalizować przez ponad dwie godziny. Holenderka zatrzymała Polonę Hercog, a reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów grubo po północy miejscowego czasu złamała opór Sofii Kenin.