Ricany. Chwalińska lepsza od najlepszej juniorki świata

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto:

Maja Chwalińska wraca na właściwe tory po półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana. Polka awansował do ćwierćfinału imprezy ITF z pulą nagród 40 tysięcy dolarów.

Start w Ricanach był drugim występem bielszczanki po powrocie na zawodowe korty. W zeszłym tygodniu leworęczna tenisistka przegrała w pierwszej rundzie w Trnawie z Oceane Dodin. Tym razem naszej reprezentantce poszło już zdecydowanie lepiej.

Na początek Chwalińska po trzysetowej batalii pokonała kwalifikantkę Zhuoxuan Bai. W drugiej rundzie czekało reprezentantkę Biało-Czerwonych nie lada wyzwanie. Po drugiej stronie siatki stanęła Lucie Havlickova. Czeszka to obecnie najlepsza juniorka świata. W zeszłym roku została podwójną mistrzynią Rolans Garros oraz osiągnęła finał US Open w grzej pojedynczej i zwyciężyła w grze podwójnej. Zawodniczka naszych południowych sąsiadów z bardzo dobrej strony zaprezentowała się również w Trnawie, gdzie wygrała siedem meczów z rzędu i jako kwalifikantka triumfowała w całej imprezie.

W pierwszym secie czwartkowe spotkania to Polka jako pierwsza zdobyła „breaka” na 3:2. Z przewagi nie cieszyła się jednak długo. Agresywnie grająca Havlickova od tego momentu wygrała cztery gemy z rzędu i zapisała pierwszego seta na swoim koncie. W drugiej partii wyrównana walka toczyła się tylko do wyniku 2:2. Młodsza z tenisistek z powodu urazu nogi miała coraz większe problemy z poruszaniem się po korcie. Starała się skracać wymiany, ale atakowała z nieprzygotowanych pozycji i popełniała sporo błędów. Chwalińska potrafiła wykorzystać niedyspozycję rywalki. Wygrała cztery kolejne gemy i wyrównała stan rywalizacji. Decydującą odsłonę spotkania 21-latka z Bielska-Białej rozpoczęła od wygrania własnego serwisu. W tym momencie Czeszka poprosiła o przerwę medyczną i po krótkiej naradzie zdecydowała się zrezygnować z dalszej gry.

O miejsce w ćwierćfinale Maja Chwalińska zagra z Antonią Ruzić. Kwalifikantka z Chorwacji nie dała żadnych szans rozstawionej z numerem 2 Viktorii Kuzmowej.

W Ricanach wystąpiła również Katarzyna Kawa, ale niestety już w pierwszej rundzie zdecydowanie lepsza okazała się Waleria Sawinych.