Rio de Janeiro. Carlos Alcaraz nie dogonił Novaka Dżokovicia

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Cameron Norrie pokonał Carlosa Alcaraza w finale turnieju ATP 500 w Rio de Janeiro. Tym samym Brytyjczyk zrewanżował się Hiszpanowi za zeszłotygodniową porażkę w meczu finałowym w Buenos Aires i nie pozwolił tenisiście z Europy na obronę tytułu mistrzowskiego. Dodatkowo zawodnik z Półwyspu Iberyjskiego stracił okazję by dogonić w rankingu ATP Novaka Dżokovicia.

W ostatni poniedziałek lutego w zestawieniu najlepszych tenisistów świata mogło dojść do ciekawej sytuacji. Gdyby Carlos Alcaraz pokonał w finale w Brazylii Camerona Norrie zrównałby się w liczbie rankingowych punktów z Novakiem Dżokoviciem. Tak się jednak nie stało, bo były lider rankingu w meczu o tytuł musiał uznać wyższość rywala.

Niedzielny pojedynek był niezwykle emocjonujący. Gdy Alcaraz wygrał pierwszą partię 7:5, a w drugiej miał 3:0 i 30:0, wydawało się, że pewnie zmierza po obronę tytułu. W tym momencie powracający do rywalizacji po trzymiesięcznej absencji Hiszpan zaczął odczuwać trudy rywalizacji i z kolejnych siedmiu gemów wygrał tylko jednego gema. Mistrz US Open 2022 poprosił o pomoc medyczną i na różne sposoby na korcie próbował przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Nawet jako pierwszy w tej części meczu przełamał podanie rywala. Tego jednak się nie podłamał. Odrobił stratę, a w jedenastym gemie zaliczył przełamanie, aby po zmianie stron zakończyć spotkanie asem serwisowym.

Tym samym Cameron Norrie sięgnął po piąty tytuł mistrzowski w głównym cyklu, ale pierwszy w imprezie tak wysokiej rangi.


Wyniki

Finał:

Cameron Norrie (Wielka Brytania, 2) – Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) 5:7, 6:4, 7:5