Rio de Janeiro. Najwyżej rozstawieni zagrają w finale

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, własne, foto: AFP

W półfinałach turnieju ATP 500 w Rio de Janeiro dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści zagrali z niżej notowanymi rywalami. Faworyci wygrali swoje spotkania, ale musieli ciężko pracować na awans do ostatniego meczu imprezy.

Jako pierwsi na korcie centralnym imienia Gustavo Kuertena pojawili się Cameron Norrie i Bernabe Zapata Miralles. Brytyjczyk komfortowo wygrał partię otwarcia i wydawało się, że nie będzie miał problemów z awansem, ale 63 w rankingu ATP Hiszpan nie złożył broni. 26-latek wywalczył przełamanie już w drugim gemie drugiego seta, a to wystarczyło mu, by zapisać tę partię na swoim koncie.

O losach pojedynku zdecydowała trzecia partia, która okazała się bardzo zacięta. Panowie zdobyli w niej po jednym przełamaniu, a ich zmagania zwieńczył tie-break. W dodatkowej rozgrywce lepszy był tenisista z Wysp. Po wygranym spotkaniu Norrie przekazał dziennikarzom, że:

Trzeci set był bardzo fizyczny. Było ciężko, ale jakoś znalazłem drogę do zwycięstwa. Rywal postawił mi twarde warunki, ale jestem zadowolony z tego, jak serwowałem i z precyzji moich uderzeń. W finale muszę pewnie wykańczać punkty, bez zdecydowania w tej kwestii nie będę miał zbyt wielkich szans – zakończył 27-latek.

Przeciwnika dla rozstawionego z numerem dwa Norriego wyłoniło starcie Carlosa Alcaraza i Nicolasa Jarry`ego. Reprezentant Chile zajmuje obecnie 139 miejsce w rankingu, ale w przeszłości był w nim 38, więc mógł być dla Hiszpana trudniejszym rywalem niż wskazywałaby sucha statystyka.

Przypuszczenia te potwierdził już pierwszy set. Wyżej notowany 19-latek z El Palmar udanie odrabiał w nim straty ze stanu 2:5, ale ostatecznie uległ oponentowi po tie-breaku. W drugiej partii obaj tenisiści skutecznie pilnowali swojego podania aż do dwunastego gema. W nim przełamanie zdobył Alcaraz, który tym sposobem zamknął seta wynikiem 7:5.

Decydująca partia nie przyniosła tylu emocji, co poprzednie dwie. Młody Hiszpan triumfował w niej wyraźnie 6:0 i pewnie awansował do finału.

Jestem z siebie bardzo dumny. Drugi finał z rzędu to dla mnie wyjątkowy moment. Nie mógłbym prosić o lepszy start sezonu 2023 – podkreślił Carlos.

Wieczorny finał będzie dziesiątym takim osiągnięciem w karierze Alcaraza. Hiszpan legitymuje się korzystnym bilansem meczów kończących turniej (7-2), a w pojedynku z Cameronem Norriem będzie faworytem. Dotychczas panowie spotkali się pięć razy, a Brytyjczyk wygrał tylko jedno z tych starć. W niedziele zawodnik z Johannesburga powalczy o piąty tytuł w karierze i spróbuje zrewanżować się Alcarazowi za zeszłotygodniową porażkę z Buenos Aires.


Wyniki

Rio Open presented by Claro (półfinały):

C. Alcaraz (Hispzania, 1) – N. Jarry (Chile) 6:7 (2) 7:5 6:0

C. Norrie (Wielka Brytania, 2) – B. Zapata Miralles (Hiszpania) 6:2 3:6 7:6 (3)