Roland Garros. Alcaraz najlepszy w Paryżu!

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto: AFP

Trzeci triumf wielkoszlemowy Carlosa Alcaraza stał się faktem! Hiszpan po pięciosetowym meczu pokonał Alexandra Zvereva w finale Roland Garros. 21-latek stał się ósmym tenisistą z Hiszpanii, który odniósł zwycięstwo na paryskich kortach.

W finale tegorocznej edycji paryskiego szlema wystąpiło dwóch tenisistów, których najlepszym wynikiem przed rozpoczęciem tegorocznej rywalizacji w stolicy Francji był półfinał. Hiszpana w zeszłorocznym meczu o finał zatrzymał późniejszy triumfator – Novak Dżoković. Z kolei Niemiec w trzech ostatnich edycjach Roland Garros zatrzymywał się na szóstym meczu.

Spotkanie finałowe Roland Garros 2024 było dziesiątym pojedynkiem Alcaraza oraz Zvereva i piąty raz zwycięstwo odniósł trzeci tenisista świata. Chociaż, aby sięgnąć po trzeci tytuł wielkoszlemowy 21-letni zawodnik potrzebował pięciu setów.

W premierowym secie to wyżej notowany tenisista lepiej się zaprezentował na serwisie. Trzykrotnie odbierając podanie zawodnikowi rozstawionemu z „czwórką”. Zverev tylko raz zdołał odrobić stratę i oddalił od premierowego tytuł w imprezach Wielkiego Szlema. W drugiej partii tenisista z Hamburga poprawił swój serwis co pozwoliło mu na dwukrotne przełamanie podania „Carlitosa” i doprowadził do wyrównania w setach. Trzecia partia spotkania ponownie początkowo należała do Hiszpana, który prowadził już nawet 5:2. By od tego momentu nie wygrać już żadnego gema. Tym samym tenisista zza naszej zachodniej granicy zbliżył się do końcowego triumfu.

W czwartej części meczu doszło do kolejnego zwrotu. Alcaraz wygrał cztery gemy z rzędu. Co prawda Zverev odrobił stratę jednego podania, ale tenisista z Półwyspu Iberyjskiego nie pozwolił na więcej. I to mimo kłopotów z mięśniem uda, którym zajął się medyk podczas przerwy na pomoc medyczną. Tym samym losy tytułu mistrzowskiego rozstrzygnęła decydująca odsłona.

Tego lepiej rozpoczął Hiszpan, który wyszedł na prowadzenie 2:1 z przewagą serwisu. Co prawda zawodnik z Hamburga miał szanse na odrobienie strat, ale najpierw ich nie wykorzystał, a następnie znów stracił swe podanie. I w ten sposób Alcaraza dzielił już tylko gem od końcowego triumfu. I tego wygrał po zmianie stron, wykorzystując już pierwszą piłkę meczową.

Wygrywając w Paryżu Carlos Alcaraz sięgnął po trzeci tytuł mistrzowski. Wcześniej Hiszpan nie miał sobie równych podczas US Open 2022 oraz Wimbledonu 2023. Z kolei Alexander Zverev po raz drugi przegrał finał imprezy wielkoszlemowej. Poprzednio miało to miejsce na US Open w 2020 roku. Co ciekawe przed czterema laty Niemiec prowadził z Dominikiem Thiemem 2:0 w setach, aby doznać porażki. Tym razem hamburczyk nie wykorzystał prowadzenia 2:1.

Finał singla:

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 3) – Alexander Zverev (Niemcy, 4) 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2