Roland Garros. Czilić w elitarnym gronie

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Marin Czilić pokonał Andrieja Rublowa w pierwszym środowym ćwierćfinale na kortach Rolanda Garrosa. Dla Chorwata jest to szósty półfinał w imprezie wielkoszlemowej, ale pierwszy na paryskich kortach.

Twórz z nami najlepszy magazyn tenisowy, zostań patronem Tenisklubu: https://patronite.pl/Tenisklub!

Były trzeci tenisista świata nim przybył w tym roku na korty do Paryża, najlepszym wynikiem jakim mógł się pochwalić podczas występów nad Sekwaną były dwa ćwierćfinały. W 1/4 finału walczył w latach 2017-2018. Roland Garros do środy był jedynym turniejem wielkoszlemowym podczas którego 33-letni tenisista nie zagrał co najmniej w półfinale. Po spotkaniu z Andriejem Rublowem sytuacja się zmieniła. Awansując do 1/2 finału Czilić dołączył do grona pięciu wciąż aktywnych tenisistów, którzy mają na swym koncie półfinały singla wszystkich imprez Wielkiego Szlema. Obok zawodnika z Medziugorie takim wynikiem mogą się pochwalić: Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Dżoković i Andy Murray.

Pojedynek między Cziliciem i Rublowem był pokazem mocy serwisowej i ofensywnej gry. Każdy z zawodników wykorzystał po dwie okazje na odebranie podania rywalowi. Tym samym losy awansu do 1/2 finału miał rozstrzygnąć piąty set. I w nim było mnóstwo emocji. W dziesiątym gemie rozstawiony z numerem „20” zawodnik miał pierwszą okazję na przełamanie serwisu rywala. Jednak Rublow wyszedł z opresji obronną ręką i doprowadził do super tie-breaka. W nim Czilić grał jak natchniony. Każde jego uderzenie znajdowało drogę do celu, a Rosjanin tylko rozkładał bezradnie ręce. Chorwat od stanu 1-2 wygrał dziewięć punktów z rzędu i zapewnił sobie awans. W półfinale spotka się ze zwycięzcą spotkania między Casperem Ruudem i Holgerem Rune.


Wyniki

Ćwierćfinał singla:

Marin Czilić (Chorwacja, 20) – Andriej Rublow (7) 5:7, 6:4, 6:4, 3:6, 7:6(2)