Roland Garros. Deklasacja! Zeszłoroczna finalistka wypada z turnieju

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Maria Sakkari po raz pierwszy w karierze zagra w wielkoszlemowym ćwierćfinale! Rozstawiona z ,,17″ Greczynka pokonała 6:1, 6:3 zeszłoroczną finalistkę z Paryża, Sofię Kenin. Jej kolejną rywalką może być natomiast broniąca tytułu Iga Świątek. Polka musi jednak najpierw uporać się z Martą Kostiuk. 

Z zaplanowanych na poniedziałek czterech spotkań 1/8 finału singla kobiet, trzy dobiegły już końca. Co ciekawe, łącznie trwały tylko 3 godziny i 8 minut. Barbora Krejczikova, Cori Gauff i Maria Sakkari były dziś poza zasięgiem rywalek. Polscy kibice mają nadzieję, że wytyczoną przez nie ścieżką wieczorem podąży Iga Świątek. Polka o 21 rozpocznie mecz z Ukrainką Martą Kostiuk. Walka toczyć się będzie o zajęcie ostatniego wolnego miejsca w ćwierćfinałach.

Po porażce Kenin nasza reprezentantka pozostaje ostatnią tenisistką z pierwszej dziesiątki rankingu WTA, która liczy się w walce o puchar Suzanne Lenglen. Mało tego, Polka jako jedyna ma doświadczenie w meczach o najwyższą stawkę. Pozostałe osiem tenisistek już poprawiło bądź wyrównało w Paryżu swoje najlepsze osiągnięcia.

,,Życiówkę” poprawiła chociażby Maria Sakkari. Greczynka w 21. wielkoszlemowym występie w końcu złamała barierę 1/8 finału. Do najlepszej ósemki weszła z przytupem, wygrywając 6:1, 6:3 Sofię Kenin, zeszłoroczną finalistkę z Paryża. W tym sezonie Amerykanka przyleciała jednak do stolicy Francji w dużo słabszej formie. Wygrała co prawda trzy spotkania, ale na tle solidnej Sakkari wyglądała mizernie. Od czasu do czasu odgryzała się za sprawą koronnego bekhendu, jednak przez większość czasu pozostawała tłem dla niżej notowanej przeciwniczki.

Często nie dawała sobie nawet szansy na zdobycie punktu. Popełniła aż dziewięć podwójnych błędów serwisowych, a nawet gdy udało jej się zawiązać wymianę, często psuła drugie lub trzecie uderzenie. W sumie popełniła aż 32 niewymuszone błędy, ponad dwa razy więcej niż rywalka.

Po godzinie i ośmiu minutach rywalizacji Sakkari mogła świętować zwycięstwo 6:1, 6:3. Greczynka po raz pierwszy w karierze zagra w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego.

Jej rywalką może być Iga Świątek. Polka najpierw musi poradzić sobie jednak z Martą Kostiuk. Początek polsko-ukraińskiego starcia o godzinie 21.


Wyniki

Mecz 1/8 finału:

Maria Sakkari (Grecja, 17) – Sofia Kenin (USA, 4) 6:1, 6:3