Roland Garros. Gauff jak Dżokovic

Leylah Fernandez z Martiną Trevisan i Cori Gauff ze Sloane Stephens powalczą w dolnej połówce drabinki w meczach 1/4 finału. Szczególnie zwraca uwagę osiągnięcie turniejowej „osiemnastki”.

Cori Gauff przed kilkoma dniami chwaliła się w mediach społecznościowych ukończeniem liceum. Wydarzenia na paryskich kortach pokazują, że tenisistka zza Oceanu nie tylko radzi sobie za szkolną ławą, ale również z rakietą w ręku. W niedzielę osiemnastolatka z Atlanty odprawiła w dwóch setach Elise Mertens, oddając Belgijce tylko cztery gemy. Walka tak naprawdę trwała tylko przez pierwsze pięć gemów. Od stanu 3:2 Gauff wygrała dziesięć z jedenastu gemów i bez straty seta zapewniła sobie miejsce w 1/4 finału Rolanda Garrosa. Turniejowa „osiemnastka” to jedyna obok Novaka Dżokovicia uczestniczka tegorocznej rywalizacji, która w czterech pierwszych rundach nie straciła nawet seta. Rywalka Amerykanki w drugim ćwierćfinale Roland Garros z rzędu będzie jej rodaczka Sloane Stephens. Finalistka turnieju z 2018 roku w jedynym niedzielnym spotkaniu zawodniczek nierozstawionych w nieco ponad godzinę odprawiła Jill Teichmann.

O drugie miejsce w półfinale w dolnej połówce drabinki zmierzą się Leylah Fernandez i Martina Trevisan. Kanadyjka po tym, jak w sobotę pożegnała się z rywalizacją deblową, dzień później po raz drugi w karierze zameldowała się w 1/4 finału imprezy wielkoszlemowej. Wyższość finalistki US Open 2021 musiała uznać Amanda Anisimova. Było to drugie spotkanie obu pań. Poprzednio walczyły w marcu na Indian Wells. Wówczas również górą była tenisistka z Kraju Klonowego Liścia.

Rywalką Fernandez będzie Martina Trevisan. Włoszka w dwóch setach uporała się Alaksandra Sasnowicz. W pojedynku nie zabrakło emocji. W secie otwarcia Włoszka co prawda prowadziła 5:4, ale rywalka wygrała dwa gemy z rzędu. Jednak końcówka ponownie należała do zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego. W drugiej partii Białorusinka prowadziła już 5:3. Jednak od tego momentu gemy na swoim koncie notowała jedynie Włoszka i to ona po raz drugi w karierze zagra w 1/4 finału imprezy wielkoszlemowej. Poprzednia tej sztuki dokonała w 2020 roku.