Roland Garros. Hiszpański gigant!

/ Adam Romer , źródło: Korespondencja z Paryża, foto: AFP

Rafael Nadal odniósł 14 turniejowe zwycięstwo na kortach Rolanda Garrosa. Pokonał norweskiego debiutanta Caspera Ruuda w trzech setach. Dla Hiszpana był to 22 triumf wielkoszlemowy.

Finał trwał dwie godziny i 18 minut i zawierał trzy sety, ale można go podzielić na dwie części. W pierwszej młody Norweg próbował dotrzymać tempa gry Rafaelowi Nadalowi i chwilami nawet zdawało się, że może wpędzić Hiszpana w kłopoty.

Wprawdzie pierwszego seta mistrz z Majorki wygrał 6:3, ale drugiego seta lepiej zaczął Ruud. Ku zaskoczeniu publiczności pierwszy przełamał serwis rywala i zrobiło się 3:1 dla pretendenta. To co zdarzyło się później trudno opisać inaczej niż demolka. Nadal niczym podrażniony lew rzucił się na Norwega. Kolejne wymiany, serwisy, returny – wszystko przechylało szalę na korzyść 13-krotnego triumfatora. Hiszpan był jak w transie i wygrywał kolejne gemy, bez względu czy przy swoim czy rywala serwisie. Od wyniku 6:3, 1:3 nie przegrał ani jednego gema zapisując po swojej stronie aż 11.

Paryska publiczność była zachwycona i choć chwilami próbowała podtrzymać na duchu słabnącego w oczach Norwega, to wyraźnie trzymała stronę Nadala.

Po ostatniej piłce Hiszpan tylko ukrył twarz w dłoniach, by po chwili pobiec do swojego boksu i kolejno wszystkich wyściskał.

Z trybun obok kilku tysięcy rodaków oklaskiwał go król Hiszpanii Filip VI, który w pierwszym rzędzie loży honorowej siedział wraz z następcą tronu Norwegii księciem Haakonem.

– Nie wiem co będzie dalej, ale mogę was zapewnić, że będę się starał kontynuować moją karierę. Ten turniej jest dla mnie najważniejszy na świecie – wyznał Nadal odbierając Puchar Muszkieterów ucinając tym samym spekulacje o zakończeniu kariery.

Na koncie Rafaela jest teraz aż 14 turniejowych zwycięstw na kortach Roland Garros i łącznie 22 we wszystkich turniejach wielkoszlemowych. W ten sposób Hiszpan uciekł goniącym go Novakowi Dżokoviciowi i Rogerowi Federerowi na dwa zwycięstwa. Szwajcar, który podobno był dziś na trybunach kortu Philippa Chatrieraraczej na pewno go już nie dogoni, ale wyścig z Serbem może jeszcze rozpalić emocje kibiców.

Nie wiadomo czy Hiszpan zagra na Wimbledonie. Serb raczej na pewno tak.