Roland Garros. Iga Świątek w finale gry podwójnej!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek po raz drugi z rzędu finalistką Roland Garros! W zeszłym roku Polka została mistrzynią gry pojedynczej, a w tym ma szansę na tytuł w deblu. Razem z Bethanie Mattek-Sands awansowały do finału gry podwójnej, po tym jak pokonały 6:3, 6:4 Irinę Camelię Begu i Nadię Podoroską. 

Świątek i Mattek-Sands zostały rozstawione w Paryżu z numerem ,,14″. Od startu zawodów spisują się znakomicie. W pięciu meczach straciły tylko jednego seta. Dzięki temu zagrają w wielkoszlemowym finale. Dla Świątek będzie to pierwszy taki występ w grze podwójnej. Szesnaście lat starsza Mattek-Sands zjadła za to zęby w meczach o najwyższą stawkę. Jest pięciokrotną mistrzynią imprez wielkoszlemowych w deblu kobiet.

Przed rozpoczęciem rywalizacji w półfinałach była nadzieja na ,,polskie” starcie w meczu o tytuł. Równie dobrze co Świątek i Mattek-Sands spisywał się bowiem drugi z polsko-amerykańskich duetów – Magda Linette i Bernarda Pera. Starsza z Polek została jednak zatrzymana w półfinale przez Barborę Krejczikovą i Katerinę Siniakovą. To właśnie rozstawione z numerem ,,2″ Czeszki będą finałowymi rywalkami Świątek i Mattek-Sands.

W półfinale ,,nasza” para wygrała 6:3, 6:4 z Rumunką Iriną Camelią Begu i Argentynką Nadią Podoroską. Obecność rywalek w tak zaawansowanej fazie turnieju była sporą niespodzianką. Obie specjalizują się co prawda w grze na kortach ziemnych, jednak nie osiągały do tej pory spektakularnych sukcesów. Na dodatek przed przyjazdem do Paryża rozegrały wspólnie tylko trzy spotkania w głównym cyklu rozgrywek.

Świątek i Mattek-Sands nie dały się zaskoczyć niżej notowanym rywalkom. W całym meczu tylko raz straciły gema przy własnym podaniu. Równie skuteczne nie były przeciwniczki, które co prawda obroniły siedem break-pointów, jednak przy trzech innych nie dały rady.

Finał debla kobiet zostanie rozegrany w niedzielę. Iga Świątek będzie pierwszą Polką od czasu Jadwigi Jędrzejowskiej, która w paryskim szlemie powalczy o tytuł w tej specjalności.


Wyniki

Drugi mecz półfinałowy:

I. Świątek, B. Mattek-Sands (Polska, USA, 14) – I. Begu, N. Podoroska (Rumunia, Argentyna) 6:3, 6:4