Roland Garros. Karierowy Wielki Szlem i włoski niedosyt

Coco Gauff i Katerina Siniakova wśród pań oraz Marcelo Arevalo i Mate Pavić wśród panów to mistrzowie gry podwójnej Roland Garros 2024. Tym samym Czeszka powtórzyła swój najlepszy wynik w stolicy Francji z roku 2018 oraz 2021. Z kolei Chorwat skompletował karierowego Wielkiego Szlema.

Tegoroczna edycja paryskiego szlema jest udana dla Włochów. W trzech z pięciu najważniejszych finałów imprezy rozgrywanej na kortach Rolanda Garrosa wzięli udział tenisiści z Półwyspu Apenińskiego. W finale singla pań wyższość Igi Świątek musiała uznać Jasmine Paolini.

Jednak dzień później Włoszka polskiego pochodzenia stanęła przed szansą na tytuł w rywalizacji deblowej. Na przeciwko finalistki singla oraz Sary Errani, czyli mistrzyni gry podwójnej Roland Garros 2012, stanęły Coco Gauff oraz Katerina Siniakova.

W pierwszym secie to Amerykanka i Czeszka nieco lepiej się prezentowały. Jako pierwsze dwukrotnie przełamywały serwis Włoszek, aby po chwili tracić przewagę. Ostatecznie losy tej części meczu rozstrzygnął tie-break. W nim to Paolini i Errani niemal przez cały czas prowadziły, aby od stanu 5-3 przegrać trzy akcje z rzędu, a tym samym seta.

Druga odsłonie rozpoczęła się podobnie jak pierwsza. Włoszki dwukrotnie straciły swój serwis i za każdym razem wracały do gry. Jednak trzecie przełamanie w tej części meczu, na 5:3, okazało się kluczowym. Po chwili wyżej notowane zawodniczki zakończyły spotkanie. Tym samym w pierwszym wspólnym występie sięgnęły po premierowy triumf. Dla Czeszki jest to ósmy wielkoszlemowy tytuł w grze podwójnej. Z kolei Amerykanka do triumfu w singlu na US Open 2023 dołożyła zwycięstwo w grze podwójnej w Paryżu.

W finale panów doszło do czwartego już w tym roku meczu między Simone Bollelim i Andreą Vavassorim z jednej stronie siatki oraz Marcelo Arevalo i Mate Paviciem z drugiej strony kortu. I podobnie jak w trzech poprzednich meczach tego sezonu, również i tym razem zwycięsko spotkanie zakończyli Salwadorczyk i Chorwat.

Kluczowym dla losów pierwszego seta okazał się dwunasty gem. Gdy wszystko zmierzało do tie-breaka, zawodnicy rozstawieni z dziewiątką wykorzystali szansę na przełamanie i zamknęli partię otwarcia. Drugą partię lepiej rozpoczęli Włosi, którzy wyszli na prowadzenie 2:1 z przewagą serwisu. Od tego momentu przegrali cztery z pięciu rozegranych gemów i to rywale byli już tylko gema od końcowego triumfu. Takiej szansy Arevalo i Pavić nie wypuścili już z rąk. W dziewiątym gemie za drugą piłką meczową zakończyli spotkanie.

Tym samym Mate Pavić po wygranych podczas Australian Open 2018, US Open 2020 oraz Wimbledonie w 2021, dołożył triumf na Roland Garros. Tym samym Chorwat sięgnął po karierowego Wielkiego Szlema. Z kolei Marcelo Arevalo powtórzył swój sukces z Paryża sprzed dwóch lat.

Finał debla pań:

C. Gauff, K. Siniakova (USA, Czechy, 5) – S. Errani, J. Paolini (Czechy, Włochy, 11) 7:6(5), 6:3

Finał debla panów:

M. Arevalo, M. Pavić (Salwador, Chorwacja, 9) – S. Bolelli, A. Vavassori (Włochy, Włochy, 11) 7:5, 6:3