Roland Garros. Kaśnikowski lepszy od turniejowej ,,czwórki”

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: LOTOS PZT Polish Tour

Maks Kaśnikowski sprawił miłą niespodziankę w pierwszej rundzie juniorskiego Roland Garros. Nasz reprezentant pokonał 6:3, 6:4 Jacka Pinningtona Jonesa – jednego z najlepszych tenisistów w kategorii do lat 18. Z rywalizacją pożegnał się natomiast Aleksander Orlikowski. Drugi z biało-czerwonych uległ 5:7, 3:6 Hamadowi Medjedoviciowi. 

Nasi dwaj najlepsi juniorzy do zmagań w Paryżu przygotowywali się w Bytomiu, biorąc udział w turnieju LOTOS Open Polska. Próba generalna wypadła obiecująco. Kaśnikowski i Orlikowski wygrali po trzy mecze i zostali zatrzymani dopiero w półfinałach. Do Paryża dotarli w sobotę.

Jako pierwszy do rywalizacji przystąpił Maks Kaśnikowski. Warszawianin był już 12. juniorem świata, ale ostatnio spadł w rankingu i aktualnie zajmuje miejsce w połowie trzeciej dziesiątki. Nie wystarczyło mu ono do rozstawienia. Istniało więc zagrożenie, że Kaśnikowski od razu trafi na bardzo mocnego rywala i rzeczywiście tak się stało. Los skojarzył go z Brytyjczykiem Pinningtonem Jonesem, turniejową ,,czwórką”.

Polak spisał się wyśmienicie i pokonał wyżej notowanego zawodnika 6:3, 6:4. W obydwu setach przegrywał ze stratą przełamania, ale ostatnie słowo należało do niego. W drugiej rundzie zagra z Chak Lamem Colemanem Wongiem z Hongkongu. To kolejny wymagający przeciwnik. Azjata rozpoczął sezon jako 12. junior świata. Do tej pory najlepsze wyniki osiągał jednak na kortach twardych.

W ślady rówieśnika nie poszedł Aleksander Orlikowski. Drugi z naszych reprezentantów uległ 5:7, 3:6 Hamadowi Medjedoviciowi, duże nadziei serbskiego tenisa. 17-latek w tym roku pokonał już m.in. Daniela Galana, Oscara Otte czy Rubena Bemelmansa. W Paryżu jest jednym z głównych faworytów do sięgnięcia po trofeum. Nasz reprezentant stawiał mu opór przez blisko półtorej godziny, jednak ani razu nie zdołał go przełamać. Natomiast sam dwukrotnie nie utrzymał własnego podania.

Kaśnikowski i Orlikowski zgłosili się też do turnieju gry podwójnej. W pierwszej rundzie ich rywalami będą Francuzi obdarzeni przez organizatorów ,,dziką kartą”, Gabriel Debru i Antoine Ghibaudo.


Wyniki

Pierwsza runda turnieju juniorów:

Maks Kaśnikowski (Polska) – Jack Pinnington Jones (Wielka Brytania, 4) 6:3, 6:4
Hamad Medjedović (Serbia) – Aleksander Orlikowski (Polska) 7:5, 6:3