Roland Garros. Kawa w coraz głębszym dołku

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Andrzej Szkocki

Tylko cztery gemy ugrała Katarzyna Kawa w pojedynku pierwszej rundy eliminacji Roland Garros. Nasza reprezentantka uległa 3:6, 1:6 Australijce Storm Sanders, tym samym przegrywając dziesiąty mecz z rzędu. Wcześniej szanse na występ w turnieju głównym straciły Urszula Radwańska i Maja Chwalińska. O awans do turnieju głównego wciąż walczy natomiast Magdalena Fręch.

Eliminacje wielkoszlemowego turnieju jawiły się jako najlepszy moment na przełamanie złej passy i odniesienie pierwszego zwycięstwa w sezonie. Kawa najlepiej czuje się właśnie na nawierzchni ziemnej, a w dwóch ostatnich meczach do pomyślnego rozstrzygnięcia brakowało jej tylko dwóch gemów. Niestety ani wtedy, ani dzisiaj nie udało się przerwać paskudnej serii porażek.

W spotkaniu z leworęczną Storm Sanders Polka miała niewiele do powiedzenia. Popełniała dużo niewymuszonych błędów i nie potrafiła znaleźć odpowiedniego rytmu. Rywalka natomiast ciekawie prowadziła wymiany, często uderzając piłki niedaleko linii bocznych, w ten sposób rozrzucając naszą reprezentantkę. Dobrze funkcjonował też jej forhend, a kiedy trzeba było, odnajdywała się przy siatce.

Wyjątkowo jednostronny był początek drugiego seta. Kawa w trzech gemach ugrała tylko pięć punktów. W przerwie poprosiła o wizytę fizjoterapeuty i pomoc medyczną. Polka dokończyła spotkanie z bandażem na prawej łydce.

Po wznowieniu rywalizacji Sanders wciąż miała kontrolę nad wydarzeniami na korcie. Po godzinie gry wykorzystała drugą piłkę meczową, a zaraz potem, z powodu padającego deszczu, w ekspresowym tempie opuściła kort. Bardzo możliwe, że gdyby Sanders nie wykorzystała piłki meczowej, pojedynek zostałby przerwany. Jej przewaga była jednak wyraźna. Nie należy się łudzić, że przerwa spowodowana opadami odmieniłaby losy rywalizacji.

Z czterech Polek, które przystąpiły do kwalifikacji Roland Garros, do drugiej rundy awansowała tylko Magdalena Fręch. Tenisistka z Łodzi potrzebuje jeszcze dwóch zwycięstwo, by dołączyć do Magdy Linette oraz Igi Świątek i wystąpić w turnieju głównym.