Roland Garros. Kim jest finałowa rywalka Igi Świątek?

Pochodzi z rodziny o sportowych tradycjach, a pierwszy turniej rangi WTA wygrała w wieku piętnastu lat. Kim jest Cori „Coco” Gauff – rywalka Igi Świątek w wielkim finale Rolanda Garrosa 2022?

Sygnały o wielkim potencjale Amerykanka wysyłała już kilka lat temu. Trenowana przez ojca, byłego koszykarza, rozpoczęła grę w ITF Junior Circuit (najważniejsze rozgrywki dla zawodników poniżej osiemnastu lat) w 2017 roku, mając trzynaście lat. Dodatkowo już w czwartych zawodach dotarła do finału juniorskiego US Open, zostając najmłodszą finalistką w historii zawodów. W kolejnym sezonie wygrała juniorski Roland Garros i została liderką rankingu juniorskiego.

Debiut w cyklu WTA to marzec 2019 i druga runda Miami Open. Szeroka publiczność poznała ją jednak kilka miesięcy później, na Wimbledonie. Po przejściu kwalifikacji wygrała symboliczny, pokoleniowy pojedynek z samą Venus Williams. Medialnie było to wielkie wydarzenie, ponieważ Gauff wskazuje właśnie siostry Williams jako zawodniczki, które zainspirowały ją do gry w tenisa. Na pierwszej rundzie z Venus się nie skończyło i „Coco” odpadła dopiero w 1/8 finału z późniejszą zwyciężczynią, Simoną Halep.

Kolejny, wielki kamień milowy został osiągnięty parę miesięcy później w austriackim Linz. Po przegranej drugiej rundzie kwalifikacji, Gauff otrzymała możliwość gry w turnieju głównym jako Lucky Looser. Szansę wykorzystała i wygrała całe zawody! Po drodze pokonała Kiki Bertens, która była wówczas ósma w rankingu tenisistek, zapisując na koncie pierwsze zwycięstwo z zawodniczką TOP10. Wszystko w wieku piętnastu lat!

Kolejne sezony to regularne postępy. Do finałowego pojedynku z Igą Świątek, Gauff przystępuje jak osiemnastolatka z dwoma tytułami singla, czterema w deblu, zawodniczka z TOP30. W ocenie ekspertów to idealna przeciwniczka dla Polki, ze względu na przyszłość dyscypliny. Kobiecy tenis szuka obecnie stabilnych liderek, które mogą na dłuższy dystans konkurować ze Świątek. Być może finał Rolanda Garrosa 2022 będzie początkiem wieloletniej i historycznej rywalizacji?