Roland Garros. Krejczikova triumfatorką w Paryżu

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Barbora Krejczikova została triumfatorką 120. edycji turnieju na kortach Rolanda Garrosa. Czeszka pokonała Anastazję Pawluczenkovą 6:1, 2:6, 6:4.

Dotychczas najlepszym rezultatem Pawluczenkowej w paryskiej imprezie był ćwierćfinał w 2011 roku. Krejczikova osiągnęła natomiast czwartą rundę turnieju w ubiegłym sezonie. Sobotni mecz był pierwszym starciem Rosjanki z Czeszką.

Pierwszy gem zaczął się nerwowo dla Barbory Krejczikovej. Czeszka odnotowała dwa podwójne błędy serwisowe i została błyskawicznie przełamana. Rosjanka nie potwierdziła jednak przewagi własnym podaniem i do końca odsłony nie wygrała już ani jednego gema. Przez większą część pierwszego seta 25-latka z Brna miała pełną kontrolę nad przebiegiem wydarzeń na korcie. Po trzydziestu dwóch minutach wykorzystała pierwszą piłkę setową i wyszła na prowadzenie 6:1.

Zła seria została przerwana przez Pawluczenkową na początku drugiej partii. Obchodząca za niecały miesiąc trzydzieste urodziny tenisistka utrzymała własne podanie, a następnie wykorzystała jedną z szans na przełamanie serwisu rywalki i objęcie komfortowego prowadzenia. Obraz spotkania zmienił się o 180 stopni. Rosjanka miała okazję na wyrównanie stanu w setach w siódmym gemie, lecz ostatecznie straciła podanie. Przy stanie 5:2 tenisistka z Samary poprosiła o przerwę medyczną w związku z urazem lewej nogi. Po powrocie na kort bez problemów zdobyła szóstego gema i doprowadziła do decydującej partii.

Przez większą część trzeciej odsłony trudno było wskazać faworytkę do ostatecznego triumfu. Kluczowy okazał się siódmy gem, w którym Czeszka odebrała podanie rywalce. Pomimo dwóch niewykorzystanych szans w dziewiątym gemie, Krejczikova domknęła spotkanie przy własnym serwisie. Po godzinie i pięćdziesięciu ośmiu minutach 25-latka mogła unieść ręce w geście zwycięstwa.

Dla Czeszki był to pierwszy triumf w turnieju wielkoszlemowym w grze pojedynczej. W deblu dwukrotnie sięgała po tytuł w zawodach tej rangi. W niedzielę powalczy o puchar w grze podwójnej w parze z Kateriną Siniakovą. Ich rywalkami będą Iga Świątek i Bethanie Mattek-Sands.

Finał kobiet

Barbora Krejczikova (Czechy) – Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 31) 6:1, 2:6, 6:4